fbpx
Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Marzec 2021

22

11:03:52

Pociągi pasażerskie mogą wrócić do Działoszyna. PKP PLK nie wyburzy peronów

Perony pasażerskie na nieczynnej stacji kolejowej w Działoszynie (woj. łódzkie) ocaleją. PKP PLK odstępują od planów ich wyburzenia i zapowiadają przeprowadzenie prac modernizacyjnych. Sam budynek dworca może z kolei zostać przejęty i wyremontowany przez lokalny samorząd – podaje portal Dzialoszyn.naszemiasto.pl.

Pociągi pasażerskie nie zatrzymują się na stacji w Działoszynie już od ponad 10 lat. Obecnie przejeżdżają przez nią tylko składy towarowe. W ramach prowadzonej modernizacji linii 131 (Magistrali Węglowej), przebiegającej przez miasto, PKP PLK planowały likwidację nieczynnych peronów pasażerskich. Spotkało się to z protestami lokalnej społeczności oraz burmistrza miasta Rafała Draba, którzy od lat walczą o przywrócenie pociągów. Apel stowarzyszenia „Zduńskowolskie Wieści Kolejowe” w tej sprawie trafił m.in. na biurko ministra infrastruktury. Wskazano w nim, że po opracowaniu odpowiedniego rozkładu jazdy i przy wykorzystaniu nowoczesnego taboru, połączenia przez Działoszyn znów staną się atrakcyjne dla podróżnych. W przeszłości chęć odtworzenia połączeń pasażerskich w tym mieście wyrażało także POLREGIO, które obsługuje przewozy w województwie łódzkim.

Po zakończeniu modernizacji linii 131 przez PKP PLK, pociągi mają poruszać się po wyremontowanej trasie z prędkością do 140 km/h, co uczyni podróże szybszymi i bardziej komfortowymi. Likwidacja peronów w Działoszynie znacznie utrudniłaby jednak ewentualne przywrócenie ruchu pasażerskiego w tym mieście. Zarządca infrastruktury zapowiadał, co prawda, zabezpieczenie miejsc po peronach, jednak mieszkańcy obawiali się, że nie powstanie tam nowa infrastruktura. Teraz PKP PLK zmienia swoje plany i zapowiada przeprowadzenie prac na istniejących peronach. Dodatkowo władze miasta starają się o przejęcie zaniedbanego budynku dworca. Społeczność Działoszyna stoi więc przed dużą szansą na przywrócenie kursów pasażerskich i skorzystania z wyremontowanej stacji.

Rafał Wilgusiak z zespołu prasowego PKP PLK poinformował, że zadania obejmujące rewitalizację peronów w Działoszynie zostaną zrealizowane w ramach prac na linii 131.

„W odpowiedzi na apele mieszkańców i samorządów oraz w związku z deklaracjami przewoźnika o wznowieniu połączeń pasażerskich i postojach, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A planują rozszerzenie zakresu modernizacji linii nr 131 o odbudowę peronów na stacjach Działoszyn oraz Kłobuck” – poinformował Rafał Wilgusiak, cytowany przez Dzialoszyn.naszemiasto.pl.

Przedstawiciel kolejowej spółki wskazał, że w wyniku przeprowadzenia robót, perony będą m.in. wyższe, szersze, a także bardziej dostępne – na przykład dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Informacje o szczegółowym zakresie modernizacji i terminach mają zostać podane do informacji publicznej dopiero po określeniu dodatkowego finansowania. Przypomnijmy, że prace na linii 131 ruszyły w ubiegłym roku i zgodnie z zapowiedziami PKP PLK mają potrwać do roku 2023. Wartość całego zadania to ponad 1,2 mld zł.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram