fbpx
Źródło: Wikipedia.org/Kapitel

marzec 2021

24

1:03:19

UTK i PKP PLK wyjaśniają przyczyny blokowania przejazdów na linii 406

Urząd Transportu Kolejowego podjął czynności sprawdzające w związku z blokowaniem przez pociągi towarowe przejazdów na linii 406, między Szczecinem a Policami. Zdaniem kontrolujących, sytuacja nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi.

Główną przyczyną zatrzymywania pociągów i blokowania przejazdów na odcinku Szczecin - Police są trudności z pokonaniem stromych podjazdów. Na linii liczącej niespełna 40 km znajduje się 26 skrzyżowań z drogami. Trasa ma miejski charakter i w 80% przebiega przez tereny zurbanizowane.

Jak informują lokalne media, w związku z otrzymanymi informacjami o występowaniu utrudnień na linii 406, sprawę zbadali inspektorzy UTK. W ramach czynności sprawdzających skupiono się na okresie od października 2020 r. do stycznia 2021 r. Przeanalizowano cztery przypadki, przy czym trzy miały miejsce w ubiegłym roku, a jeden w dniu kontroli (14.01.2021 r.).

Zdaniem Szczecinskie24.pl przypadków blokowania przejazdów jest znacznie więcej. Problemem są także awarie sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej, ostrzegającej o nadjeżdżającym pociągu. Portal przywołuje przykład ul. Orłowskiej w Szczecinie, na której usterki miały wystąpić kilkukrotnie w okresie, który podlegał kontroli UTK.

Inspektorzy po zweryfikowaniu sytuacji nie stwierdzili zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi. Urząd Transportu Kolejowego zwrócił się jednak o udzielenie wyjaśnień do PKP PLK oraz przewoźników użytkujących linię.

W odpowiedzi przytoczonej przez Szczecinskie24.pl zarządca sieci kolejowej podkreśla, że przejazdy są odpowiednio oznaczone. Spółka nie posiada także informacji o niedziałaniu urządzeń sygnalizacyjnych.

Sytuację skomentował Tomasz Frankowski, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej UTK. Jak podkreśla, profil linii jest trudny przez wzgląd na duże nachylenia, przy czym niektóre wynoszą nawet 15 promili. Dodatkowo pociągi mogą zatrzymywać się w nieprzewidzianych miejscach przez niesprzyjające okoliczności, jak usterki lokomotywy czy warunki klimatyczne zmniejszające przyczepność.

Przed największym wzniesieniem obowiązuje ograniczenie prędkoścido 30 kilometrów na godzinę z powodu stanu infrastruktury. Dodatkowo w związku z trwającym remontem konieczna bywa zmiana toru, co również wiąże się z ograniczeniem prędkości. Roboty inwestycyjne związane są z uruchomieniem Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Po zakończeniu prac prędkość zostanie podniesiona i będzie możliwość jazdy cały czas po tym samym torze. Powinno to rozwiązać kwestię problemów niektórych pociągów z podjazdem pod wzniesienie” – wyjaśnia Frankowski.

Lokalne media informują, że po przeprowadzeniu kontroli i nagłośnieniu problemu sytuacja uległa poprawie. Podczas pokonywania trudnych odcinków linii przewoźnicy dzielą składy na mniejsze lub sprzęgają je z dwoma lokomotywami. Rozpoczęły się także prace na torowisku między Policami a Gocławiem.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram