fbpx
Źródło: Urząd Gminy Sońsk

Kwiecień 2021

08

12:04:40

Gąsocin: PKP S.A. zrewitalizują zabytkowy dworzec z 1877 r.

Zabytkowy dworzec kolejowy w Gąsocinie (powiat ciechanowski, woj. mazowieckie) po ponad 140 latach przejdzie swój pierwszy poważny remont! Rewitalizacją obiektu zajmą się Polskie Koleje Państwowe S.A. Między spółką a władzami gminy trwają ostatnie konsultacje w tej sprawie.

Budowa drewnianego dworca kolejowego w Gąsocinie została ukończona w 1877 roku. Obiekt wzniesiono według reguł XIX-wiecznej architektury rosyjskiej. W przeszłości przez stację przebiegała trasa Kolei Nadwiślańskiej. W 2008 roku Polskie Koleje Państwowe podjęły działania na rzecz zabezpieczenia obiektu – ale były to prace prowizoryczne. Spółka przeprowadziła m.in. konserwację drewnianych elementów i zabezpieczyła konstrukcję budynku, tak aby nie zagrażał on życiu mieszkańców, jednak dworzec nadal systematycznie niszczeje.

Na początku ubiegłego roku został opracowany plan rewitalizacji budynku. Rozmowy toczyły się z udziałem wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika i wójta gminy Sońsk Jarosława Muchowskiego. Wówczas zapadła też decyzja, że w 2021 roku obiekt zostanie wpisany do programu rewitalizacji dworców.

Powierzchnia całego budynku liczy około 400 metrów kwadratowych. Po remoncie na parterze znajdą się m.in. kasy biletowe i poczekalnia. Pomieszczenia na piętrze mają zostać wynajęte z przeznaczeniem na cele kulturalne.

Wójt gminy Sońsk Jarosław Muchowski wskazuje, że prace remontowe mogą ruszyć jeszcze w tym roku.

„Udało się, będzie remont dworca PKP w Gąsocinie. Dzięki wspólnym staraniom oraz ogromnej pomocy i wsparciu ze strony Pana Ministra Macieja Wąsika,za którą serdecznie dziękuję, udało się doprowadzić sprawę remontu zabytkowego dworca PKP w Gąsocinie do realizacji. Pismo, które zostało skierowane do Wójta Gminy Sońsk, wskazuje iż możliwy termin rozpoczęcia prac będzie jak najszybszy, liczę zatem, że będzie to nawet rok 2021 lub 2022. O dalszym rozwoju sprawy będę Państwa informował. Raz jeszcze dziękuję Panu Ministrowi Maciejowi Wąsikowi za wsparcie tak ważnej dla nas mieszkańców sprawy” – podkreślił Jarosław Muchowski we wpisie na portalu Facebook.

Niszczejący dworzec od lat budził poruszenie wśród lokalnej społeczności, która domagała się jego remontu. W 2020 roku, w odpowiedzi na żądania mieszkańców powiatu ciechanowskiego, w sprawie dworca interweniował m.in. senator PiS Jan Maria Jackowski. Polityk zapytał wówczas prezesa PKP Krzysztofa Mamińskiego, czy rewitalizacja obiektu jest przewidziana i kiedy konkretnie zostanie przeprowadzona. Szef kolejowej spółki oświadczył wtedy, że Polskie Koleje Państwowe rozważają przeprowadzenie remontu obiektu do końca 2024 roku.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram