fbpx
Źródło: Metro.waw.pl

kwiecień 2021

09

10:04:00

Warszawski ZTM o działaniach chroniących pasażerów w czasie pandemii

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie przestrzega szeregu zasad i praktyk, mających na celu zapewnienie podróżnym komfortu oraz bezpieczeństwa w korzystaniu z warszawskiej komunikacji publicznej w czasie pandemii SARS-CoV-2.

Od ponad roku ZTM w Warszawie dokłada wszelkich starań, aby w czasie pandemii komunikacja miejska była dla pasażerów bezpiecznym środkiem przemieszczania się po mieście. Opracowano procedury reagowania na przypadki podejrzenia zarażenia pasażera, kierowcy i motorniczego pojazdu oraz pracownika Zarządu Transportu Miejskiego. Oprócz codziennego czyszczenia wprowadzono dodatkową regularną dezynfekcję pojazdów. Na bieżąco prowadzone są kontrole sprawności technicznej oraz użycia bakterio- i wirusobójczych substancji przy dezynfekcjach. Ekipy sprzątające, każdego dnia przecierają kasowniki, biletomaty, poręcze, drzwi oraz uchwyty. Dodatkowo, średnio raz w tygodniu, wszystkie pojazdy przechodzą ozonowanie lub nanoszenie powłok elektrostatycznych. Operatorzy Warszawskiego Transportu Publicznego regularnie otrzymują płyny dezynfekcyjne.

Pasażerów mniej, pojazdów tyle samo

Z powodu pandemii (przez ostatnie 12 miesięcy) warszawski ZTM notuje wyraźny spadek liczby pasażerów. Jednocześnie na ulice stolicy wyjeżdża tyle samo autobusów i tramwajów, co w czasie sprzed pandemii, gdy frekwencja była wyższa o niemal 60 procent. Wyjątkowe sytuacje (jak przekroczenie limitu liczby pasażerów) są monitorowane i korygowane w czasie rzeczywistym, np. poprzez skierowanie dodatkowych rezerwowych pojazdów na daną trasę.

Warszawa – pozostając od 17 października ubiegłego roku w tzw. czerwonej strefie epidemicznej – musi przestrzegać limitów pasażerów w komunikacji miejskiej. W danym pojeździe może podróżować maksymalnie tyle osób, ile wynosi 30 procent wszystkich miejsc. Dla przykładu do autobusu 18-metrowego (w zależności od typu) może wsiąść 40-54 pasażerów. Autobus 12-metrowy zabiera 21-35 osób; 9-metrowy – 16-17. Tramwaj starszego typu w dwóch wagonach razem mieści 60-70 osób; niskopodłogowy – ok. 60 osób. Pociągi metra w zależności od typu zabierają 340-450 pasażerów. Do różnych typów pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej może wsiąść od 210 do 292 osób. Przy każdych drzwiach pojazdów WTP są informacje z podaną maksymalną liczbą pasażerów oraz niezbędną odległością dla zachowania dystansu społecznego.

Powyższe limity i aktualne obłożenia na poszczególnych liniach są codziennie kontrolowane przez pracowników ZTM. Większość autobusów kursujących w sieci WTP wyposażonych jest w System Zliczania Pasażerów. Dane z blisko 400 z nich są dostępne w trybie on-line. W połączeniu z informacjami pochodzącymi z urządzeń GPS (zainstalowanych we wszystkich pojazdach) możliwe jest śledzenie ich zapełnienia w czasie rzeczywistym.

ZTM zachęca, informuje, przypomina

Przez ostatni rok stołeczny ZTM przekazuje pasażerom informacje o konieczności zakrywania nosa oraz ust, zachowania dystansu i przestrzegania ograniczeń ilości osób w pojazdach, ale także w windach metra. Kontrolerzy biletów rozdawali także maseczki osobom, które ich nie posiadały, aby każdy pasażer WTP czuł się bezpieczny. Wspólnie z Komendą Stołeczną Policji zorganizowano kontrole przestrzegania nakazu zakrywania ust i nosa oraz zachowania dystansu wśród podróżujących.

Część Punktów Obsługi Pasażerów ZTM zamknięto lub zmieniono godziny ich otwarcia. Ograniczenie do minimum kontaktów pracowników wymagało wprowadzenia systemu jednozmianowej pracy. W okresie wakacyjnym uruchomione zostały mobilne POP w dwóch autobusach, które zatrzymywały się na warszawskich osiedlach, szkołach, uczelniach i przy centrach handlowych. To działanie skracało kolejki w innych punktach i pozwalało mieszkańcom ograniczyć podróż dla załatwienia formalności związanych z komunikacją miejską.

Dla wygody pasażerów, którzy musieli przejść na pracę zdalną, wprowadzono możliwość zawieszenia biletu długookresowego. Za pomocą specjalnej strony internetowej z tej oferty ZTM skorzystało prawie 250 tysięcy osób. Pasażer nie otrzymuje zwrotu pieniędzy za zawieszony bilet. W dowolnym czasie może w wybranym POP przekodować niewykorzystaną część biletu na inny termin.

Warszawski Transport Publiczny Pomaga dojechać na szczepienia

Z końcem stycznia bieżącego roku w Warszawie uruchomiono specjalną linię autobusową 902, która dowozi pasażerów z przystanków w pobliżu dworca Warszawa Stadion do punktu szczepień na Stadionie Narodowym. Z bezpłatnych przejazdów skorzystało już kilka tysięcy osób. Dodatkowo, od 19 kwietnia bieżącego roku, wraz z otwarciem miejskich punktów masowych szczepień przeciw covid-19 zacznie kursować linia 901. Pasażerowie będą mogli z Dworca Centralnego dojechać do największego z punktów, zlokalizowanego na stadionie Legii. Trasa zapewni dojazd z centrum miasta oraz dogodne przesiadki z 1 i 2 linii metra. Autobusy podjadą na przystanki co 15 minut w godzinach od 7.30 do 21.

Źródło tekstu: ZTM Warszawa/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram