fbpx
Źródło: Bezpieczny-przejazd.pl

kwiecień 2021

14

7:04:04

Leszno: niebezpieczne zdarzenie na przejeździe kolejowo-drogowym

Na stronie internetowej kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd opublikowane zostało nagranie z przejazdu kolejowo-drogowego na ul. Dożynkowej w Lesznie (woj. wielkopolskie). Materiał z 30 marca 2021 r. przedstawia, jak quad z powodu usterki zatrzymał się na przejeździe. Za nim, mimo zapalonego czerwonego światła, na przejazd wjechały dwa samochody, które również utknęły między opadającymi szlabanami.

Na nagraniu uchwycono przykłady lekkomyślnego zachowania, będące jednymi z najczęstszych przyczyn zdarzeń na torach. 99% wypadków wynika z nieodpowiedzialności kierowców. Trzeba pamiętać, że czerwone światło absolutnie zakazuje wjazdu na skrzyżowanie z torami. Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie zbliża się pociąg.

Podstawowe błędy kierowców na przejazdach to ignorowanie znaku stop, czerwonych świateł zabraniających wjazdu na tory, wjeżdżanie pod opadające rogatki, a nawet omijanie slalomem zamkniętych zapór. Kierowcy lekceważą także zasadę nie wjeżdżania na tory, jeśli nie ma możliwości zjazdu poza przejazd.

Pamiętajmy, że w przypadku, gdy nie ma możliwości pokonania przejazdu – nie powinniśmy na niego wjeżdżać. Natomiast, gdy utkniemy na przejeździe między zamkniętymi zaporami powinniśmy je bezzwłocznie staranować. Rogatki posiadają specjalne bezpieczniki, które pękają w kontrolowany sposób. Gdy nasze auto zostanie unieruchomione na torach wskutek awarii, należy jak najszybciej z niego wysiąść wraz ze współpasażerami i skorzystać z żółtej naklejki, którą znajdziemy na napędzie rogatkowym od strony torów.

Dodatkowe informacje umieszczone są na wszystkich przejazdach. Znajdują się od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub przy słupkach, do których umocowane jest ramię zapory. Każda naklejka posiada trzy ważne numery. Pierwszy to indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego. Drugi to numer alarmowy 112, który należy wybrać w przypadku zagrożenia życia. Operator 112 po podaniu numeru skrzyżowania będzie w stanie precyzyjnie określić gdzie należy wysłać pomoc. Ma także możliwość szybkiego łącza z kolejarzami, którzy mogą wstrzymać ruch pociągów na linii. Trzeci numer to numer awaryjny, na który można zgłaszać usterki.

Z danymi o wypadkach na przejazdach kolejowo-drogowych, dotyczącymi pierwszego kwartału 2021 roku, można zapoznać się [tutaj].

Źródło tekstu: „Bezpieczny Przejazd”/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram