fbpx
Źródło: Plk-sa.pl

kwiecień 2021

19

9:04:23

Trwa przebudowa dworca Warszawa Zachodnia

Ze stacji Warszawa Zachodnia realizowane są już połączenia dalekobieżne i regionalne. Podróżni korzystają z pięciu peronów. Miejsce na kolejne przygotowywane jest przed charakterystycznym grzybkiem nastawni. Budowana jest kładka, a przejście podziemne zastąpi szerszy tunel. Prace realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. warte  są ok. 2 mld zł netto.

Z peronów i okien pociągów widać roboty przy budowie kładki, która połączy dzielnice Wola i Ochota. Wykonawca pracuje w obszarze peronów, tunelu i budynku technicznego stacji. Do realizowania inwestycji wykorzystywane są m.in. dźwigi, koparki oraz podnośniki. Użytkowanie służbowych przejść i prace obok przejeżdżających pociągów wymagają szczególnej uwagi.

Przebudowa Warszawy Zachodniej i modernizacja linii średnicowej to jedna z największych inwestycji kolejowych ostatnich lat. Zwiększy się komfort obsługi podróżnych. Będą nowe zadaszone perony, ruchome schody, windy, system informacji oraz szerokie przejścia. Łatwiejsze będzie łączenie podróży w aglomeracji oraz dalekobieżnych z komunikacją miejską. Zarządzanie ruchem kolejowym na Warszawskim Węźle Kolejowym zapewnią nowoczesne urządzenia i systemy komputerowe. Kompleksowo przebudowanych zostanie około 30 km torów, 130 rozjazdów i sieć trakcyjna

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują za ok. 2 mld zł netto projekt „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia”. Projekt ubiega się o współfinansowanie przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2023 r.

Źródło tekstu: PKP PLK S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram