fbpx
Źródło: Parowozowniawolsztyn.pl

kwiecień 2021

19

3:04:48

Wolsztyńska parowozownia chce odrestaurować 10 lokomotyw

W posiadaniu Parowozowni Wolsztyn znajduje się 30 zabytkowych lokomotyw, z czego trzy są w ciągłej eksploatacji. W tym roku instytucja zamierza odrestaurować 10 nieczynnych parowozów za kwotę 1 mln złotych. Planowany jest również zakup nowych wagonów, w tym jednego restauracyjnego – informuje PAP.

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, Parowozownia Wolsztyn to ostatnia w skali świata tego typu instytucja, która realizuje kursy pasażerskie w normalnym ruchu planowym. Rocznie jej pociągi pokonują 50 tys. km na trasach z Wolsztyna do Poznania, Leszna i Zbąszynka. Ponadto w ofercie czynnej od ponad 100 lat parowozowni znajdują się także przewozy turystyczne.

Koszt restauracji 10 zabytkowych lokomotyw, którą przeprowadzić chce Parowozownia Wolsztyn, ma wynieść 1 mln złotych. Poza odnowieniem powłoki lakierniczej, prace obejmą także uzupełnienie brakujących elementów w wyłączonych z eksploatacji parowozach. Po odnowieniu pojazdy ustawione zostaną jako eksponaty na specjalnie do tego przygotowanych odcinkach torów. Zyskają także opisy, a odwiedzający instytucję turyści będą mogli wejść do ich kabin.

Parowozownia Wolsztyn informuje także, że jest na dobrej drodze do pozyskanie sześciu nowych wagonów - pięciu osobowych oraz jednego wagonu restauracyjnego Mitropa. Pozwoli to instytucji na rozwinięcie usług związanych z turystyką kolejową. Dzięki temu zyska ona środki potrzebne na funkcjonowanie.

„Sprawa jest w toku, więc nie podajemy bliższych szczegółów. Oferta, jaką dostaliśmy jest szalenie atrakcyjna. To w pełni sprawne, całoroczne wagony z przedziałami do spania i wagon restauracyjny z pełnym wyposażeniem. Dzięki nim moglibyśmy zaproponować turystom, także tym z zagranicy, ofertę na najwyższym poziomie, a Parowozownia Wolsztyn mogłaby zarabiać na swoje utrzymanie” – powiedział PAP Wojciech Marszałkiewicz, dyrektor Parowozowni Wolsztyn.

Parowozownia Wolsztyn to jedna z największych atrakcji turystycznych w regionie. Poza wspomnianymi wyżej planami dotyczącymi renowacji i zakupu nowego taboru,  podejmowane są także działania związane z wybudowaniem w jej obrębie Miasteczka Kolejowego. W pozyskanie gruntów pod inwestycję zaangażowały się władze samorządowe. Więcej na ten temat pisaliśmy [tutaj].

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram