fbpx
Źródło: Bezpieczny-przejazd.pl

kwiecień 2021

26

1:04:44

„Bezpieczny Przejazd” radzi, co robić w przypadku utknięcia na przejeździe

Na przejazdach kolejowo-drogowych regularnie dochodzi do sytuacji, w których nieracjonalne zachowanie kierujących prowadzi do niebezpiecznych zdarzeń – często z tragicznym zakończeniem. Kampania Bezpieczny Przejazd radzi, co zrobić, aby zminimalizować możliwość wystąpienia takich okoliczności.

Stres, panika, presja czasu – to nie są „dobrzy doradcy”. Niestety, nie każdy potrafi zachować zimną krew i działać racjonalnie pod presją. Najważniejsza zasada brzmi: kierowcy nigdy nie powinni wjeżdżać na przejazd, jeśli migają czerwone światła na sygnalizatorze. Oznacza to, że do przejazdu zbliża się już pociąg, a rogatki zamkną się za kilka sekund.

Jak się zachować, gdy nasz samochód utknie na przejeździe?

  • Jeśli samochód jest sprawny i możesz kontynuować jazdę – dodaj gazu i wyłam rogatkę, która jest przed Tobą. Jest ona tak skonstruowana, że złamie się nie powodując uszkodzenia samochodu. Po zjechaniu z przejazdu skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK i powiadom służby techniczne o tym fakcie, dzwoniąc pod numer „w razie awarii”, podając numer przejazdu.
  • Jeśli samochód nie pozwala na zjechanie z przejazdu – natychmiast każ wszystkim pasażerom opuścić pojazd i wyjść poza rogatki. Ty też się tam z nimi udaj. Następnie zadzwoń pod numer telefonu alarmowego 112 i podaj operatorowi numer przejazdu z Żółtej Naklejki PLK, informując o samochodzie tarasującym przejazd. Żółtą naklejkę znajdziesz na obudowie napędu rogatki od strony torów lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja.

Koszt wyłamania rogatki najczęściej pokrywany jest z ubezpieczenia OC kierowcy. Utrata zniżki w ubezpieczeniu jest nieporównywalna z utratą zdrowia lub życia.

Źródło: Bezpieczny-przejazd.pl

Źródło tekstu: Bezpieczny-przejazd.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram