fbpx
Źródło: Railbaltica.org

kwiecień 2021

26

3:04:46

Podpisano kontrakt na budowę podsystemu energetycznego dla Rail Baltica

Spółka RB Rail AS, powołana w celu realizacji projektu Rail Baltica, poinformowała o wyborze dostawcy usług inżynieryjnych w zakresie budowy podsystemu energetycznego. Zwycięzcą przetargu jest niemiecko-hiszpańsko-włoskie konsorcjum. 100% energii elektrycznej zasilającej linię pochodzić ma ze źródeł odnawialnych.

O wyniku przetargu RB Rail AS poinformowała w poniedziałek (26.04). Kontrakt podpisany 23 kwietnia zawarty został z konsorcjum, w skład którego wchodzą firmy DB Engineering & Consulting GmbH, IDOM (IDOM Consulting, Engineering, Architecture, S.A.U.) oraz Italferr SpA. Wartość umowy wynosi 23,2 mln euro.

„Podpisując kontrakt rozpoczynamy prace nad jednym z najtrudniejszych projektów elektryfikacji kolei w Europie. Przy standardowych projektach elektryfikacji kolei dużych prędkości o długości około 300 km, Rail Baltica z linią o długości 870 km jest wyjątkowa. Wdrożenie podsystemu energetycznego dla całej linii Rail Baltica Global w sposób skonsolidowany pozwoli w pełni zapewnić wymagania w zakresie bezpieczeństwa i interoperacyjności, a także zmaksymalizować korzyści wynikające z ekonomii skali” – powiedział Marc-Philippe El Beze, dyrektor techniczny w RB Rail AS.

Pierwszy etap prac konsorcjum będzie obejmował wykonanie opracowań techniczno-ekonomicznych niezbędnych do przygotowania zamówień na projekty i budowę niezbędnej infrastruktury. W skład podsystemu energetycznego wejdą: systemy sterowania i zarządzania energią, podstacje trakcyjne oraz linie wysokiego napięcia łączące je z publiczną siecią elektryczną.

W późniejszym okresie, podczas wdrażania projektów, przedstawiciele porozumienia firm będą pełnić funkcje kontrolne nad ich realizacją. Ponadto, zgodnie z umową, nadzorować mają prace testowe i uruchomieniowe, a także koordynować przeglądy i odbiory aż do momentu wyeliminowania usterek.

„Jesteśmy dumni, że zobowiązaliśmy się do wykorzystania 100% energii odnawialnej do zasilania Rail Baltica. Jest to ważny krok w realizacji naszego celu, jakim jest zbudowanie projektu Rail Baltica jako infrastruktury zrównoważonej środowiskowo. Efektywne wykorzystanie energii odnawialnej do zasilania Rail Baltica jest kluczowym elementem, który uczyni transport kolejowy przyjaznym dla środowiska i będzie alternatywą dla transportu drogowego i lotniczego w krajach bałtyckich. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z odpowiednimi instytucjami krajów bałtyckich, aby osiągnąć ten ambitny cel” - podkreślił Jean-Marc Bedmar odpowiedzialny za systemy kolejowe i eksploatację w RB Rail AS.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram