fbpx
Źródło: Gov.pl

kwiecień 2021

29

7:04:43

Opolskie: kolejarze chcą utworzenia Wojewódzkiego Centrum Turystyki Kolejowej

Muzeum, skansen a nawet kolej ogrodowa - to tylko niektóre elementy, jakie mogłyby powstać w ramach Wojewódzkiego Centrum Turystyki Kolejowej w Racławicach Śląskich. O jego utworzenie zabiega tamtejsze Stowarzyszenie Miłośników Kolei.

Przedstawiciele stowarzyszenia spotkali się 20 kwietnia z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim. Kazimierz Czerniecki oraz Tadeusz Wrona, prezesi SMK, podkreślają, że Wojewódzkie Centrum Turystyki Kolejowej byłoby prawdziwą perłą regionu. Zgodnie z założeniami Centrum stanowiłoby muzeum bogate m.in. w urządzenia przemysłowe używane w kolejnictwie, a ponadto skansen, kolej ogrodowa oraz kolej turystyczna wąskotorowa na pograniczu polsko-czeskim Kolei Podsudeckiej Racławice Śląskie – Osoblacha – Teremeszna.

Warunkiem jest podjęcie uchwały przez Radę Wojewódzką, Sejmik Wojewódzki lub przez Radę Gminy Głogówek w celu przyjęcia nieodpłatnego terenu PKP na czas nieokreślony do uruchomienia takiego centrum” – wyjaśnia Kazimierz Czerniecki.

W planach Stowarzyszenia jest również uruchomienie warsztatów szkolnych z kolejnictwa. Lobbujemy nawet za utworzeniem klasy kolejowej” – dodaje Tadeusz Wrona.

Prezesi SMK zwrócili się o pomoc do włodarzy gminy i powiatów Głogówek oraz Głubczyce. Zapewniają, że utworzenie WCTK przyniesie wiele korzyści dla rozwoju regionu. O swoim pomyśle poinformowali również wojewodę opolskiego. Miłośnicy kolei przekazali też informację, iż ideą utworzenia wąskotorówki na pograniczu zainteresowani są Austriacy.

Źródło tekstu: Gov.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram