fbpx
Źródło: Pkp.pl

kwiecień 2021

29

3:04:46

PKP Intercity odebrało pierwsze wagony COMBO

Spółka PKP Intercity odebrała pierwsze 4 z 60 wielofunkcyjnych wagonów COMBO, zmodernizowane przez Konsorcjum Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz i Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego Mińsk Mazowiecki.

Dostarczone PKP IC pojazdy są w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przewoźnik planuje zintensyfikować działania na rzecz tej grupy pasażerów, czego wyrazem jest jego przystąpienie do programu Dostępność Plus.

111A-30 COMBO są pierwszymi takimi pojazdami w Polsce. To wielofunkcyjne wagony o podwyższonym standardzie, w których zadbano o odpowiednie wyciszenie wnętrza. Wózki jezdne wymieniono w nich na nowe typu 25AN4. W pojazdach wydzielono także przedziały rodzinne oraz przedział dla osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózku. W wagonach znalazła się też część bezprzedziałowa i przestrzeń, w której można bezpiecznie przewieźć rowery.

„Stale rosnąca jakość usług sprawi, że pasażerowie będą chętnie wracać na kolej po czasowym spadku zapotrzebowania na podróże spowodowanym pandemią. Coraz wyższy komfort podróżowania zapewnią takie nowoczesne wagony jak COMBO, które zaczynają zasilać flotę PKP Intercity. Co bardzo ważne, pojawienie się tych pojazdów to istotny krok w zwiększaniu dostępności kolei dla osób z niepełnosprawnościami. Nie ustają nasze dążenia do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa, przewidywalna, a także dostępna kolej” – mówi Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

PKP Intercity oraz Konsorcjum Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz i Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego Mińsk Mazowiecki podpisały kontrakt na modernizację 40 wagonów w kwietniu 2018 roku. W listopadzie tego samego roku przewoźnik wykorzystał zawarte w umowie prawo opcji i rozszerzył zamówienie o modernizację kolejnych 20 pojazdów. Wartość kontraktu wzrosła wówczas z 207,6 mln zł brutto do 310 mln zł brutto. Poza naprawami okresowymi na piątym poziomie utrzymania wraz z modernizacją, producent w ramach kontraktu przeprowadzi także późniejsze przeglądy techniczne wagonów na trzecim poziomie utrzymania. Odbiór wszystkich 60 wagonów przewidziany jest do końca grudnia 2021 roku.

„Nowe wagony z pewnością podniosą komfort podróży, który w PKP Intercity cały czas się polepsza. I taki jest cel tych wielomiliardowych inwestycji - sprawić, by nasz narodowy przewoźnik woził swoich pasażerów punktualnie, szybko i komfortowo. Już teraz widać, że Polacy przekonują się do podróży pociągami. Inwestycje realizowane przez PKP Intercity napędzają jednak nie tylko podróże, ale całą polską gospodarkę, bo większość zamówień trafia do naszych producentów – jak choćby bydgoskiej PESA. A jeśli przetargi wygrywają zagraniczne koncerny, to najczęściej te, które mają swoje oddziały w Polsce. Zyskują wszyscy. Pasażerowie, PKP Intercity, gospodarka. W Ministerstwie Aktywów Państwowych zachęcamy spółki Skarbu Państwa do podejmowania podobnych, odważnych działań inwestycyjnych. Naszym celem jest, by polskie firmy stawały się liderami w swoich branżach, by miały możliwości i nie bały się rozwijać, oczywiście w ramach rachunku ekonomicznego, przy zachowaniu najwyższej jakości zamawianych usług czy produktów, a także przepisów o konkurencyjności” – zaznacza Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Wagony COMBO posiadają liczne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Znajduje się w nich specjalny przedział dla dwóch osób z tej grupy pasażerów oraz dwóch opiekunów. Przedział posiada dwa pełnowymiarowe fotele oraz dwa miejsca na wózek inwalidzki z trójpunktowymi pasami bezpieczeństwa, przyciski SOS, panel indywidualnego sterowania oświetleniem i klimatyzacją, indywidualne stoliki oraz dużą śmietniczkę.

Dostęp do wagonu zapewnia rampa, która pozwala osobom poruszającym się na wózku bezpiecznie wjechać do pojazdu. Wagony posiadają automatyczne drzwi przedziałowe oraz bezprogowe podłogi ułatwiające poruszanie się. Wszystkie piktogramy są przetłumaczone w alfabecie Braille’a. Pojazdy wyposażono również w kontrastowe drzwi wejściowe, klamki, poręcze i przyciski umieszczone na wysokości odpowiedniej dla ludzi poruszających się na wózkach. Toaleta także jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Bydgoska PESA umożliwia wirtualne zwiedzanie wagonu 111A-30 COMBO za pomocą [strony internetowej].

Więcej informacji na temat nowo odebranych wagonów dostępnych jest [tutaj].

Źródło tekstu: PKP S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram