fbpx
Źródło: Gov.pl

kwiecień 2021

30

1:04:27

Waldemar Buda: Transformacja polskiej kolei dokonuje się na naszych oczach

W debacie „Nowy Wizerunek Kolei”, otwierającej 28 kwietnia Ogólnopolskie Forum Kolejowe, uczestniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Polityk mówił o inwestycjach infrastrukturalnych przeprowadzonych na przestrzeni lat w polskiej kolei dzięki funduszom unijnym i środkom krajowym.

Kolej to najbardziej zrównoważony środek transportu. Jest elementem Europejskiego Zielonego Ładu – łączy ludzi, regiony, a także sprzyja rozwojowi gospodarczemu Polski i Europy. Nieprzypadkowo też rok 2021 został ustanowiony Europejskim Rokiem Kolei.

"Na naszych oczach trwa transformacja kolei w Polsce. Modernizowane są setki kilometrów linii, po torach jeżdżą coraz nowocześniejsze pociągi, zwiększa się komfort i bezpieczeństwo pasażerów. W ten proces są zaangażowane ogromne środki unijne i krajowe"– mówił wiceminister Waldemar Buda.

Polityk dodał, że poprawa komfortu podróżowania, skrócenie czasu jazdy, modernizacja dworców, również w małych miejscowościach, i dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych to priorytety polskiego rządu. Ważne jest też inwestowanie w rozwój regionalnych i lokalnych połączeń kolejowych, co pozwala przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu.

W latach 2014-2020 polska kolej otrzymała około 10,2 miliarda euro, co umożliwiło realizację wielu inwestycji infrastrukturalnych i taborowych. W najbliższych latach programy kolejowe będą finansowane ze środków polityki spójności, instrumentu Connecting Europe Facility – CEF oraz Krajowego Planu Odbudowy.

Ogólnopolskie Forum Kolejowe to cykl debat organizowanych w ramach Europejskiego Roku Kolei. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Transportu Kolejowego. [czytaj więcej]

Źródło tekstu: Funduszeeuropejskie.gov.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram