fbpx
Źródło: PKP Intercity

maj 2021

03

3:05:45

PKP IC upamiętniło setną rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego

PKP Intercity włączyło się w obchody setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Z tej okazji jedna z lokomotyw przewoźnika została oklejona okolicznościową grafiką.

2 maja 2021 roku przypadała setna rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Aby podkreślić wielkie znaczenie powstań śląskich dla procesu formowania się Polski po 1918 roku, tegoroczne obchody rocznicy wybuchu zrywu na Śląsku odbywały się w ramach ogólnopolskiej kampanii „Śląsk - wspólna sprawa”, zorganizowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”.

PKP Intercity włączyło się w obchody poprzez oklejenie okolicznościową grafiką jednej z lokomotyw EU160 Griffin o numerze 023.

Źródło: PKP Intercity

Grafika przedstawia m.in. Wojciecha Korfantego, który stał na czele III Powstania Śląskiego i był jedną z najważniejszych postaci dla Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski. Lokomotywa obsługiwać będzie m.in. pociąg InterCity Ślązak na trasie Przemyśl Główny - Poznań Główny - Przemyśl Główny.

Cieszę się, że PKP Intercity włącza się w akcję promowania rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Ta lokomotywa będzie codziennie, w różnych częściach kraju, przypominać bardzo ważny moment polskiej historii, edukować pasażerów. Będzie dowodem, że pamiętamy o bohaterach, którzy trzykrotnie zrywali się do walki z Niemcami o polski Śląsk. Spółki Skarbu Państwa to nie są zwykłe podmioty gospodarcze. Wszystkie mają ważną, społeczną misję do wypełnienia. Promowanie patriotyzmu, pielęgnowanie pamięci o wielkich Polakach i najważniejszych chwilach w naszej historii to jeden z elementów tej misji. W ministerstwie przywiązujemy do tego duża wagę” - powiedział Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Polska kolej od zawsze odgrywała znaczącą rolę, jeśli chodzi o działania propaństwowe. Łączyła i łączy najdalsze zakątki kraju, scala Polskę w jeden organizm. Kolejarze odegrali ważną rolę w czasach, gdy II Rzeczpospolita odzyskiwała niepodległość. Teraz PKP Intercity mocno włącza się w działania promujące bohaterów, ludzi i wydarzenia, które 100 lat temu pozwoliły Polsce znów stać się niezależnym, wolnym krajem” – wskazał Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Wybuch III Powstania Śląskiego to kolejne wydarzenie historyczne, w którego upamiętnienie włączył się przewoźnik we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”. W 2018 roku PKP Intercity aktywnie uczestniczyło w obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na tory wyjechało wtedy 20 lokomotyw przewoźnika ozdobionych biało-czerwoną, okolicznościową grafiką. Na stołecznym Powiślu pojawił się jubileuszowy mural ukazujący sposoby świętowania przez Polaków niepodległości, który do listopada 2019 mogli podziwiać pasażerowie pociągów kursujących warszawską linią średnicową.

Jako narodowemu przewoźnikowi zależy nam na udziale w inicjatywach, które pielęgnują historię Polski i popularyzują wiedzę na temat najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju. Na pewno jeszcze nie raz będziemy się włączać w podobne projekty. Łączmy ze sobą Polskę i Polaków. Pamiętamy o naszych korzeniach, historii i misji, jaką pełnimy” - zapewnił Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

W ubiegłym roku PKP Intercity zaangażowało się w upamiętnienie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej poprzez oklejenie specjalną grafiką dwóch lokomotyw EP09. Spółka upamiętniała również inne wydarzenia ważne dla polskiej niepodległości. Dwa lata temu jedna z lokomotyw typu EP09 zyskała okolicznościową okleinę upamiętniającą setną rocznicę wybuchu powstań śląskich. Natomiast w grudniu 2019 r. na dworcu kolejowym Poznań Główny spółka uroczyście zainaugurowała połączenie EIC Paderewski na cześć jednego z ojców niepodległej Polski - Ignacego Jana Paderewskiego.

Źródło tekstu: PKP Intercity/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram