fbpx
Źródło: Plk-sa.pl

maj 2021

03

8:05:00

PKP PLK: Kolej przyjazna dla rowerzystów

Pasażerowie – rowerzyści mogą korzystać z ponad 13,5 tys. stojaków rowerowych na ponad 1500 stacjach i przystankach oraz przy ponad 300 dworcach. W tym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zamontują dodatkowo 800 takich stanowisk. Z roku na rok zwiększa się ich liczba, co pozwala łączyć ekologiczne podróże pociągiem i rowerem.

W 2021 roku planowany jest montaż ponad 800 stojaków rowerowych. W ubiegłym roku przybyło ich ponad 950 na 120 stacjach i przystankach.

Najwięcej, 216 miejsc na jednoślady, zamontowano w 2020 r. w woj. mazowieckim. Ponad 150 stojaków przybyło w woj. małopolskim. Około 100 dodatkowo ustawiono na 13 stacjach i przystankach w woj. lubelskim.

Dzięki PLK rowerzyści mogą skorzystać z blisko 9 tys. stojaków rowerowych na ponad 1500 stacjach i przystankach. Rowerowe „parkingi” montowane są jak najbliżej peronów w miejscach oświetlonych. Takie rozwiązanie ułatwia podróżnym – cyklistom łączenie podróży koleją i rowerem. Montaż konstrukcji ważnych dla pasażerów korzystających z rowerów, realizowany jest dzięki środkom budżetowym oraz projektom współfinansowanym ze środków unijnych.

Zgłoś nową lokalizację na rowerowe stojaki

Miejsca stojaków są wybierane m.in. na podstawie zgłoszeń rowerzystów, lokalnych stowarzyszeń i samorządów. Sugestie, gdzie powinny być stojaki rowerowe można zgłaszać na profilu PKP PLK S.A. w serwisie społecznościowym [Facebook].

Ponad 4600 stojaków na rowery przy dworcach PKP

Ponad 4600 stojaków przygotowała także spółka PKP S.A. przy ponad 300 dworcach. Np. przy dworcu Wrocław Główny rowerzyści mogą korzystać z 200 miejsc dla jednośladów. Rower zostawimy też m.in. w Brzegu, Lublińcu, Czeremsze czy w otwartych w tym roku zmodernizowanych dworcach w Pszczółkach, Boguszowie-Gorcach, Imbramowicach. Niektóre miejsca postojowe dla rowerów są wyposażone w słupek serwisowy z podstawowymi narzędziami. Montaż stojaków i wiat rowerowych jest standardem przy modernizacji i budowie nowych dworców.

Pociąg i rower, czyli ekopodróż

Stojaki rowerowe przy stacjach i przystankach oraz dworcach kolejowych to doskonała możliwość połączenia podróży koleją i jazdy na rowerze. Obydwa środki transportu są przyjazne dla środowiska. Montując stojaki, kolej ułatwia cyklistom dostęp do swojej oferty, a także promują ekologię i zdrowy styl życia. Coraz łatwiej jest przewozić rowery pociągiem. O zasadach podróży z jednośladami informują przewoźnicy na swoich stronach internetowych.

Więcej na temat lokalizacji stojaków rowerowych znajdziesz [tutaj].

Źródło tekstu: PKP PLK S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram