fbpx
Źródło: Kolejeslaskie.com

maj 2021

04

11:05:02

Koleje Śląskie wprowadzają zmiany w taryfie przewozowej

Koleje Śląskie informują, że 10 maja 2021 roku wprowadzą pierwszą fazę zmian w taryfie przewozowej. Modyfikacje będą wdrażane etapami, a planowane zakończenie procesu ma nastąpić w przyszłym roku. Koleje Śląskie tłumacządecyzjęm.in. wzrostem kosztów funkcjonowania spółki.

Średnia podwyżka cen biletów będzie wynosić 13%, jednak przewoźnik zaznacza, że mimo to pozostanie jednym z najtańszych w Polsce. Na decyzję o zmianie taryfy wpłynęły czynniki wynikające z pandemii COVID-19. Ograniczenia w liczbie pasażerów oraz zawieszenie niektórych kursów (m.in. transgranicznego połączenia na Słowację)poskutkowały zmniejszeniem zysków ze sprzedaży biletów. Jednocześnie spółka ponosi koszty związane z dezynfekcją pociągów oraz eksploatacją taboru.

„Skutki pandemii odczuwają wszyscy organizatorzy transportu publicznego w Polsce, również Koleje Śląskie. Biorąc pod uwagę efekty obecnej sytuacji w kraju i regionie oraz wzrost kosztów funkcjonowania spółki – w tym podwyżki cen energii elektrycznej, napraw i utrzymania taboru, niezbędnym krokiem jest modyfikacja dotychczasowej taryfy. To pierwsza kompleksowa zmiana cenników od pięciu lat i pierwsza istotna przebudowa cenników od początku istnienia Kolei Śląskich” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej przewoźnika.

Wzrost stawki za bilety to nie jedyne zmiany, jakie KŚ wprowadzają w swoim taryfikatorze. Podniesione zostaną także wysokości opłat dodatkowych, takie jak opłata za przejazd bez odpowiedniego dokumentu przewozu, czy za naruszenie przepisów o przewozie rzeczy i zwierząt.

Koleje Śląskie zaznaczają, że poza podniesieniem cen biletów planują także wprowadzenie atrakcyjnych ofert skierowanych do osób starszych, rodzin oraz małych grup. Ponadto podróżni będą mogli skorzystać z taryfy pozaszczytowej zawierającej 20-procentową zniżkę. Te rozwiązania wdrożone zostaną we wrześniu, czyli podczas drugiej fazy zmian.

„Codziennie uruchamiamy około 400 pociągów. To niezwykły potencjał komunikacyjny dla mieszkańców naszego województwa. Kolej jako bezpieczny, ekologiczny i wygodny środek transportu może im zatem służyć nie tylko w czasie dojazdu do pracy, ale także poza godzinami szczytu. Zmiana taryfy Kolei Śląskich przede wszystkim ma na celu wprowadzenie prostej taryfy, a także wdrożenie atrakcyjnych ofert, które zachęcą pasażerów do podróżowania z nami” – mówi Aleksander Drzewiecki, prezes zarządu Kolei Śląskich.

Więcej informacji dotyczących zmian w taryfie przewozowej Kolei Śląskich dostępnych jest [tutaj].

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram