maj 2021
04
10:05:56
We wtorek Sejm przyjął ustawę o ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej z 14 grudnia ub. r., dotyczącej unijnego Funduszu Odbudowy. W głosowaniu wzięło udział 456 posłów. Za opowiedziało się 290 z nich, 133 wstrzymało się od głosu, a 33 było przeciw. Teraz ustawą zajmie się Senat.
Ratyfikowanie przez wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej decyzji RE o zasobach własnych jest konieczne do uruchomienia Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy, które mają być wsparciem dla państw Wspólnoty w wychodzeniu z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. W ciągu kilku najbliższych lat Polska ma otrzymać z unijnego budżetu łącznie 770 mld złotych.
Każde z państw UE zostało zobowiązane do przedstawienia Krajowego Planu Odbudowy, który będzie podstawą do sięgnięcia po pieniądze z nowego Funduszu Odbudowy. Strona polska przekazała swój dokument Komisji Europejskiej w poniedziałek 3 maja. Obok przygotowania KPO, do uruchomienia wypłat potrzebna jest właśnie ratyfikacja wspomnianej decyzji RE o zasobach własnych.
„To głosowanie na pewno było przełomowe. Ja odbieram je jako bardzo pozytywne, ponieważ okazało się, że jest bardzo duża większość w naszym parlamencie, która jest świadoma tego, że trzeba wspólnie prowadzić działania dla dobra całej naszej ojczyzny. Dzisiaj wygrała z całą pewnością Polska” - ocenił premier RP Mateusz Morawiecki.
Jako główny cel realizacji KPO rząd wskazuje „zwiększenie produktywności gospodarki oraz tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy”. Pieniądze pozyskane od UE zostaną przeznaczone m.in. na zieloną i inteligentną mobilność oraz na inwestycje infrastrukturalne takie jak kolej czy drogi. [czytaj więcej]
Z informacjami na temat Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności oraz pełną treścią dokumentu można zapoznać się [tutaj].
mw