fbpx
Źródło: Pkm-sa.pl

maj 2021

04

3:05:01

TORPOL SA z umową na elektryfikację linii PKM

Z udziałem marszałka województwa Mieczysława Struka, wicemarszałka Leszka Bonny i senatora Ryszarda Świlskiego, 30 kwietnia 2021 r. podpisana została w siedzibie PKM SA umowa z firmą TORPOL SA na realizację inwestycji pod nazwą „Pomorska Kolej Metropolitalna Etap I – rewitalizacja „Kolei Kokoszkowskiej” Faza III – elektryfikacja linii kolejowych nr 248 i 253 wraz z budową przystanku Firoga” – informuje PKM SA.

Pomorska Kolej Metropolitalna SA stale pracuje nad zwiększeniem dostępności transportowej dla mieszkańców Pomorza, a projekt elektryfikacji linii to inwestycja, która sprawi, że dostęp do komunikacji kolejowej na Pomorzu będzie jeszcze lepszy.

Projekt elektryfikacji linii jest zwieńczeniem całości projektu PKM, który rozpoczął się już w 2012 roku, jednak ze względu na brak trakcji na linii kolejowej 201 z Gdyni do Kościerzyny, plany elektryfikacji spółka musiała odłożyć w czasie. Dzięki zawartej dzisiaj umowie już za 21 miesięcy projekt PKM stanie się kompletny. Elektryfikacja linii przyczyni się do uruchomienia połączeń ponadregionalnych na linii PKM. Jako Samorząd Województwa Pomorskiego od lat staramy się rozwijać ofertę przewozową dla mieszkańców regionu. W związku z tą inwestycją pasażerowie z Kartuz i okolic nie muszą się martwić, że na czas wykonywania prac nie będą mieli kolejowego połączenia z Trójmiastem. Dzięki reaktywacji dawnej linii kolejowej z Gdańska przez Starą Piłę do Kartuz i wybudowanie tzw. «bajpasu kartuskiego» mieszkańcy powiatów kartuskiego i kościerskiego będą mogli korzystać z regularnych połączenia kolejowych z Gdańskiem” – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Nowe relacje, pociągi elektryczne, większe składy, czy nowy przystanek Gdańsk Firoga – to tylko niektóre korzyści czekające nas po elektryfikacji linii PKM. Realizacja projektu znacząco wpłynie na komfort podróżowania pasażerów. Liczymy na dynamiczny przyrost osób korzystających z transportu publicznego. Dodatkowo nowy przystanek Gdańsk Firoga, usytuowany będzie pomiędzy przystankami Gdańsk Matarnia oraz Gdańsk Port Lotniczy, w rozwijającej się prężnie dzielnicy Gdańska. To tu mieści się i powstaje wiele nowych firm. Ich pracownicy będą mieli łatwy dostęp do transportu publicznego” – wskazał Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego odpowiedzialny za transport w regionie.

Spośród 11 złożonych ofert w trakcie prowadzonego postępowania przetargowego, wybrana została najkorzystniejsza oferta - firmy TORPOL SA, której wartość zamówienia podstawowego wynosi 48 850 755,96 zł brutto. Projektowana, prawie 40 km sieć trakcyjna zostanie podwieszona do około 1500 elementów konstrukcji wsporczych. Przy realizacji projektu zastosowane zostaną technologie, które niwelują negatywny wpływ na istniejącą infrastrukturę kolejową, środowisko, otoczenie oraz okolicznych mieszkańców” – powiedział Grzegorz Mocarski, Prezes Zarządu PKM.

Szczegółowe informacje na temat projektu elektryfikacji i innych inwestycji realizowanych przez samorządową spółkę PKM SA dostępne są na stronie internetowej PKM, w zakładce  [projekty].

Źródło tekstu: PKM SA/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram