fbpx
Źródło: Youtube.com/Tramwaje Warszawskie

maj 2021

05

9:05:54

Nowe tramwaje z Korei Płd. w drodze do Warszawy

W drogę do Polski wyruszyły dwa pierwsze południowokoreańskie tramwaje, które pozytywnie przeszły testy w fabryce. Składy wyprodukowane przez Hyundai Rotem są transportowane do Warszawy na pokładzie statku. Na stołecznych ulicach pojawią się jesienią bieżącego roku – informuje ZTM Warszawa.

Podczas testów koreański producent sprawdził m.in. urządzenia elektryczne, hamulce i systemy związane z bezpieczeństwem. [czytaj więcej] W kolejnym etapie tramwaje zostały załadowane na statek, na pokładzie którego wyruszyły do Polski. Z początkiem wakacji bieżącego roku w Warszawie rozpoczną się testy homologacyjne. Jesienią pojazdy powinny zostać włączone do jazdy po stołecznych torach tramwajowych.

Jakie będą nowe tramwaje?

Nowe tramwaje są specjalną konstrukcją „szytą na miarę” dla Warszawy – z całkowicie płaską podłogą i skrętnymi wózkami. W odróżnieniu od obecnie używanych, w nowych wagonach przedni i ostatni wózek będzie tzw. wózkiem obrotowym. Pozwoli to na ograniczenie zużycia szyn, a także zapewni niższy poziom hałasu na łukach. Do stolicy trafią trzy rodzaje pojazdów szynowych, o różnej długości, w wersji jednokierunkowej i dwukierunkowej. Będą to najdłuższe tramwaje w stolicy. Ich długość to prawie 33 metry, czyli aż 2,5 metra więcej niż najpopularniejsze w stolicy tramwaje niskopodłogowe. W każdym długim tramwaju będzie mogło podróżować nawet 240 osób.

Polsko-koreańska współpraca

Aż 60 procent komponentów w nowych tramwajach dla stolicy pochodzi z Polski i Unii Europejskiej. Cały osprzęt energoelektroniczny powstaje w Warszawie i dostarcza go firma Medcom, która współpracuje ze światowymi producentami taboru szynowego. Z ATM, innej polskiej firmy mającej siedzibę w Warszawie, pochodzą rejestratory parametrów jazdy. Z kolei, fotele dla motorniczych, skomplikowane konstrukcje ze sterowaniem pneumatycznym, przygotowuje śląska firma Damiro. Hyundai Rotem to jeden z największych producentów pojazdów szynowych na świecie. Dostarczył ich kilka tysięcy do 36 krajów na świecie.

Źródło tekstu: Ztm.waw.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram