fbpx
Źródło: Koleje-wielkopolskie.com.pl

maj 2021

06

11:05:32

Koleje Wielkopolskie zrealizowały kurs turystyczny Szlakiem Kolei Górniczych

Biało-czerwony pociąg specjalny Kolei Wielkopolskich złożony z dwóch pojazdów typu SA 132 wyruszył w sobotę 1 maja „Szlakiem Kolei Górniczych”. Przejazd został zorganizowany przez niezależnych miłośników kolei, dzięki którym uczestnicy mogli odbyć wyjątkową podróż w niedostępne na co dzień rejony i poznać dzieje konińskiej kopalni.

Trasa przejazdu prowadziła przez sieć PAK Kopalni Węgla Brunatnego Konin. Najpierw – mijając po lewej stronie Estakadę Węglową – uczestnicy podziwiali z bliska Elektrownię Pątnów. Dalej szlak wiódł przez Kazimierz Węglową (gdzie swoją bazę mają Koleje Górnicze wraz z całym zapleczem technicznym) aż do Jóźwina Węglowego. Następnie pociąg specjalny powrócił w okolice Pątnowa i obrał kurs na stację Drzewce oraz Lubstów. Po powrocie w granice administracyjne miasta Konina, pociąg wjechał na nieczynny już odcinek Przesmyk Gaj – Zbiornik (na wysokości Elektrowni Konin).

Łączna długość trasy wyniosła 308 km, przy czym 82 km po bocznicach PAK KWB Konin. Sobotni pociąg specjalny był jednocześnie pierwszym przejazdem turystycznym od 1999 roku, kiedy to przez kilka dni w czerwcu dowożono do Wygody (i dalej do Lichenia) pielgrzymów w związku z wizytą Papieża Jana Pawła II. Na części tras PAK KWB Konin był to pierwszy pociąg pasażerski.

Warto wspomnieć, że Koleje Górnicze PAK Kopalni Węgla Brunatnego Konin S.A. zbudowano w latach 50. XX wieku w związku z odkrytymi pokładami węgla brunatnego w regionie konińskim. Pierwotnie była to sieć wąskotorowa. Już w latach 60. XX w. dokonano modyfikacji rozstawu szyn na normalnotorowy. Przemysł energetyczny – mimo rokrocznego spadku wydobycia węgla brunatnego w PAK KWB Konin S.A. – w dalszym ciągu utrzymuje przy życiu lokalne Koleje Górnicze.

Źródło: Koleje-wielkopolskie.com.pl
Źródło: Koleje-wielkopolskie.com.pl
Źródło: Koleje-wielkopolskie.com.pl


Źródło tekstu: Koleje Wielkopolskie/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram