fbpx
Źródło: Plk-sa.pl

maj 2021

06

3:05:58

Lepszy dostęp do kolei w stolicy Podkarpacia

W 2021 r. ze stacji Rzeszów Główny skorzystali już pasażerowie ponad 5 tys. pociągów regionalnych i dalekobieżnych. Dostęp do obiektu zwiększyły m.in. windy, schody ruchome oraz oznakowanie w alfabecie Braille’a. Znacząco poprawiły się warunki podróży dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania.

Na stacji Rzeszów Główny podróżni korzystają z trzech nowych peronów z dużymi wiatami. Komunikację między nimi a dworcem i miastem zapewnia przejście podziemne, które zastąpiło kładkę nad torami. Obiekt wyposażono w nowe oświetlenie, umożliwiające bezpieczne korzystanie ze stacji także wieczorem i w nocy. Dobrą orientację umożliwia ponad 100 tablic i gablot informacyjnych.

Pasażerom przyjeżdżającym i odjeżdżającym ze stolicy Podkarpacia dostęp do pociągów ułatwiają cztery windy oraz cztery pary schodów ruchomych. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Osobom niewidomym i słabowidzącym w dojściu do pociągów pomagają linie naprowadzające oraz oznakowanie w alfabecie Braille’a.

W ramach projektu związanego z modernizacją głównej stacji w mieście, wybudowano także przystanek Rzeszów Zachodni, który dodatkowo zwiększa dostęp do kolei. Perony na tym obiekcie również wyposażono w windy i pochylnie, co zapewnia dostęp do pociągów wszystkim podróżnym.

Inwestycja w Rzeszowie zrealizowana została przez PKP PLK S.A. w ramach projektu: „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM)”. Wartość umowy współfinansowanej ze środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to 205 mln zł netto.

Źródło tekstu: PKP PLK S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram