fbpx
Źródło: Bezpieczny-przejazd.pl

maj 2021

06

1:05:07

Trwa Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

6 maja to Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Ustanowione przez Komisję Europejską święto ma na celu zwrócenie uwagi na kwestie bezpieczeństwa na drodze.

Powodem wprowadzenia Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego był stały wzrost liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych, rowerzystów i motocyklistów. W tym dniu w całej Europie prowadzone są działania profilaktyczne, edukacyjne, a także debaty, konferencje i pokazy. To także świetna okazja, by przypominać uczestnikom ruchu, że za bezpieczeństwo na drodze odpowiedzialni jesteśmy wszyscy, zarówno jako piesi, rowerzyści czy kierujący pojazdami. Jazda zgodnie z przepisami prawa, a także wzajemny szacunek mają kluczowy wpływ na zmniejszenie liczby wypadków komunikacyjnych.

Odbiorcami święta są zarówno instytucje decydujące w kwestiach poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jak i sami użytkownicy dróg. Ustanowienie Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest wyraźnym sygnałem dla decydentów o potrzebie aktywnego ich działania w zakresie tworzenia, zmiany oraz udoskonalania przepisów drogowych z myślą o osiąganiu coraz wyższego poziomu bezpieczeństwa.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od kilkunastu lat stawiają sobie za cel poprawę bezpieczeństwa w ruchu komunikacyjnym, szczególnie w obrębie przejazdów kolejowo-drogowych. Każdego roku dochodzi do kilkuset wypadków i kolizji, w których ginie kilkadziesiąt osób. [czytaj więcej] Tym tragediom można zapobiec, eliminując niewłaściwe i nieodpowiedzialne zachowania kierowców. Dlatego też prowadzone są różnorodne działania skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym przyszłych i zawodowych kierowców oraz instruktorów nauki jazdy.

Kolejarze organizują m.in. prelekcje edukacyjne dla najmłodszych i seminaria dla przedstawicieli lokalnych ośrodków szkolenia kierowców czy egzaminatorów z WORD, podczas których mówią o zasadach prawidłowego przekraczania przejazdów oraz o funkcjonowaniu projektu #ŻółtaNaklejkaPLK. W każdy piątek wakacji w ramach akcji „Bezpieczny piątek”, w pobliżu przejazdów i wzdłuż torów z tzw. „dzikimi przejściami” dystrybuują materiały edukacyjne, a także rozmawiają o bezpieczeństwie z kierowcami i pieszymi.

Wszystkie akcje realizowane są w ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”, której celem jest m.in. zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a także dążenie do minimalizacji liczby zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu ludzi na przejazdach kolejowo-drogowych oraz terenach kolejowych.

Poprawa bezpieczeństwa nie jest możliwa bez współdziałania wszystkich uczestników ruchu drogowego. Kampania Bezpieczny przejazd apeluje o respektowanie przepisów, rozwagę i rozsądek zarówno do kierujących, jak i pieszych.

Źródło tekstu: Bezpieczny-przejazd.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram