fbpx
Źródło: KP PSP Oleśnica/Serwis Kolejowy

maj 2021

07

2:05:24

Dolnośląskie: krowy wpadły pod pociąg osobowy

W Bierutowie (woj. dolnośląskie) w nocy ze środy na czwartek doszło do nietypowego zdarzenia. Pomiędzy pierwszym a drugim przejazdem drogowo-kolejowym miał miejsce wypadek z udziałem dwóch krów i pociągu osobowego relacji Wrocław Główny – Kluczbork.

Po otrzymaniu zgłoszenia dyżurny ruchu z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy zadysponował do zdarzenia najbliższą jednostkę KSRG – OSP w Bierutowie oraz zastępy PSP z JRG w Oleśnicy. Do wypadku wyjechały także samochód ratownictwa technicznego SRt z JRG w Sycowie i patrol policji.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia (pomiędzy stacją kolejową w Bierutowie a przejazdem kolejowym na drodze wojewódzkiej DW 451 – wylot na Namysłów) stwierdzono, że pociąg pasażerski relacji Wrocław Główny – Kluczbork uderzył w dwie krowy znajdujące się na torowisku linii kolejowej nr 143. W wyniku zdarzenia jedno ze zwierząt leżało obok pociągu, drugie zlokalizowano pod przednią częścią składu. Pasażerowie oraz obsługa pociągu nie odnieśli żadnych obrażeń.

Źródło: KP PSP Oleśnica

Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, działania strażaków skupiły się na określeniu zamiaru taktycznego, co do możliwości ewakuacji zwierzęcia spod pociągu oraz dalszego postępowania w sprawie pasażerów. PKP zapewniły skład zastępczy do którego w asyście strażaków udali się podróżni oraz kierownik pociągu. Pozostała obsługa unieruchomionego składu pozostała na miejscu. Po odjeździe podstawionego pociągu, ruch w obu kierunkach został wstrzymany.

Równocześnie skontaktowano się z lekarzem weterynarii w celu określenia dalszego postępowania z poszkodowanymi zwierzętami. Przybyły na miejsce weterynarz dokonał oceny stanu zwierząt. Następnie przystąpiono do działań ratowniczych związanych z wydobyciem krowy. W tym celu użyto sprzętu pożarniczego, a także sprzętu należącego do właściciela bydła. We współpracy z maszynistą pociągu, który przemieścił skład o kilka metrów, strażacy ewakuowali zwierzę przy pomocy pasów transportowych poza torowisko.

Źródło: KP PSP Oleśnica

Po zakończeniu ewakuacji krów, pociąg poddano dalszej ocenie sprawności technicznej. Po pozytywnym zakończeniu doraźnej diagnostyki, obsada składu odjechała z miejsca zdarzenia, a zwierzęta zostały przekazane właścicielowi, który przetransportował je do gospodarstwa w celu dalszego postępowania, w uzgodnieniu z lekarzem weterynarii. Po zakończonych działaniach ruch kolejowy został przywrócony.

Czas interwencji jednostek Straży Pożarnej wyniósł blisko 3,5 godziny. Dalsze ustalenia dotyczące okoliczności, które doprowadziły do zdarzenia, prowadzi Policja.

Źródło tekstu: KP PSP Oleśnica/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram