fbpx
Źródło: Pesa.pl

maj 2021

07

11:05:57

Od 15 maja zmiana w ograniczeniu miejsc w transporcie zbiorowym

W czwartek 6 maja Rada Ministrów wprowadziła do Dziennika Ustaw rozporządzenie, które określam.in. zmiany w limitach miejsc obowiązujących w transporcie zbiorowym. Więcej osób będzie mogło podróżować środkami komunikacji miejskiej oraz dalekobieżnej.

Zmiany ogłoszone przez rząd obowiązywać będą od 15 maja. Wynikają one ze spadku zachorowań na COVID-19. W czwartek liczba osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 na terenie Polski wyniosła 6431 osób. Dla porównania pierwszej połowie kwietnia odnotowywano nawet powyżej 30 tys. nowych przypadków na dobę. Tzw. „trzecia fala koronawirusa” spowodowała, że w Polsce podtrzymano większość ograniczeń, które zostały wprowadzone jesienią ubiegłego roku. Dotyczyły one m.in. zajętości miejsc w środkach komunikacji zbiorowej.

Zgodnie z opublikowanymi ustaleniami, od 15 maja w komunikacji miejskiej i lokalnej obowiązywać będzie limit 100% zajętości miejsc siedzących lub 50% siedzących i stojących dostępnych w pojeździe. Do tej pory było to 50% miejsc siedzących lub 30% stojących i siedzących łącznie.

Złagodzenie obostrzeń dotyczyć będzie także komunikacji dalekobieżnej, w której do tej pory pasażerom udostępniano wyłącznie połowę miejsc siedzących w autokarze lub pociągu. Od przyszłej soboty limit będzie wynosił 100%. Oznacza to, że w dalszym ciągu nie będzie można wykupić biletu na przejazd składem PKP Intercity, jeśli wszystkie miejsca siedzące w pojeździe zostały już objęte rezerwacją.

Nowe zasady zapisane w Dzienniku Ustaw mają obowiązywać do 5 czerwca. Zgodnie z treścią rozporządzenia, do tego dnia podtrzymane zostały postanowienia wstrzymujące kursy pociągów pasażerskich w relacjach międzynarodowych. W dalszym ciągu podróżni zobowiązani są do przestrzegania zasad reżimu sanitarnego w środkach transportu zbiorowego, w tym zasłaniania maseczką ust i nosa.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram