fbpx
Źródło: Cer.be

maj 2021

10

2:05:13

Ekspres Łączący Europę we wrześniu dotrze do Polski

Wspólnota Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej (CER) opublikowała rozkład jazdy pociągu Connecting Europe Express, który jesienią rozpocznie podróż po wszystkich krajach Unii Europejskiej. W dniach 20-23 września br. skład dotrze do Polski. Przejedzie przez Kraków, Warszawę i Gdańsk.

Connecting Europe Express to jedna z najważniejszych inicjatyw trwającego Europejskiej Roku Kolei. Skład odwiedzi 26 krajów Unii Europejskiej w zaledwie 36 dni. Dotrze do 40 miast, w tym większości stolic. Pociąg rozpocznie podróż 2 września bieżącego roku, wyjeżdżając ze stolicy Portugalii – Lizbony. Ostatnim przystaniem na trasie będzie Paryż. Skład dojedzie tam 7 października.

Ekspres to tak naprawdę trzy różne pociągi pod jednym szyldem. Taki zabieg jest konieczny z uwagi na różne standardy szerokości torów w poszczególnych krajach europejskich. Skład normalnotorowy będzie składał się z 6 wagonów: wystawowych, konferencyjnego, biesiadnego i sypialnego. Drugi pociąg, o innym rozstawie, będzie kursował w Hiszpanii i Portugalii, a trzeci w krajach bałtyckich: Estonii, Litwie i Łotwie.

Źródło: Cer.be

Pociąg Łączący Europę dotrze też oczywiście do naszego kraju. W dniach 20-23 Września zatrzyma się w Warszawie, Krakowie oraz Gdańsku. Przejazd składu będzie koordynowany przy pomocy polskich spółek kolejowych: Polskich Kolei Państwowych, PKP Polskich Linii Kolejowych oraz PKP Intercity. Wydarzenie wpisze się w 14 edycję Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO, które odbędą się w Gdańsku w dniach 21-24 września.

„W Polsce przejazd pociągu planowany jest w dniach 20-23 września, z postojem w Warszawie, Krakowie, a także Gdańsku, przy okazji 14. Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako” – podały na Twitterze PKP S.A.

Na trasie przejazdu Ekspresu Łączącego Europę będą odbywały się też konferencje. CER poinformował, że dotąd potwierdzono wydarzenia m.in. w Lizbonie, Bukareszcie i Berlinie Tematami dyskusji będą cele i plany odnośnie transportu kolejowego, określone w unijnej strategii Zielonego Ładu.

Na trasie przejazdu Ekspresu Łączącego Europę będą odbywały się też konferencje. CER poinformował, że dotąd potwierdzono wydarzenia m.in. w Lizbonie, Bukareszcie i Berlinie Tematami dyskusji będą cele i plany odnośnie transportu kolejowego, określone w unijnej strategii Zielonego Ładu.

Za Connecting Europe Express odpowiadają Komisja Europejska, Wspólnota Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej, europejscy operatorzy kolejowi, zarządcy infrastruktury oraz liczni unijni i lokalni partnerzy. Szczegółową mapę przejazdu Connecting Europe Express przygotowaną przez CER można sprawdzić [tutaj].

Więcej informacji można znaleźć na [stronie] UTK.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram