fbpx
Źródło: Plk-sa.pl

maj 2021

10

8:05:36

Nad peronami Warszawy Zachodniej powstaje kładka dla pasażerów

Dzięki kładce budowanej między ul. Tunelową a Al. Jerozolimskimi pasażerowie kolei zyskają dogodny dostęp do peronów Warszawy Zachodniej. Stalowa konstrukcja już jest przesuwana nad torami. Na stacji przebudowywane są perony i przejście podziemne. Wartość prac realizowanych przez PKP PLK na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia to około 2 mld zł netto.

Budowa kładki odbywa się w nocy, pozwala to na prowadzenie obok robót bezpiecznego ruch i utrzymanie podróży przez Warszawę. Siłowniki przesuwają konstrukcję kładki od strony ul. Tunelowej w stronę Al. Jerozolimski. Obiekt „wędruje” z prędkością nawet 4 metrów na godzinę. Nad torami powinien przejść w maju. Ostatecznie zostanie umocowany na 10 filarach. Kładka wraz z pochylniami będzie miała długości 432 metrów.

Warszawa Zachodnia - podróżujemy koleją obok budowy kładki i peronów

Wykonawca, Budimex S.A., pracuje przy peronach nr 6 i 7. Stare obiekty rozebrano. Budowany jest nowy tunel i budynek techniczny stacji. Roboty obejmują także remont wiaduktu kolejowego nad al. Prymasa Tysiąclecia.

Obok placu budowy nowej Warszawy Zachodniej zgodnie z przyjętym rozkładem kursują pociągi. Podróżni korzystają z połączeń dalekobieżnych i regionalnych. Są oznaczenia i tablice informacyjne oraz komunikaty głosowe dotyczące obsługi i komunikacji na peronach.

Warszawa Zachodnia zmienia oblicze

Na nowej Warszawie Zachodniej będą zadaszone perony, ruchome schody, windy, system informacji oraz szerokie przejścia. Łatwiejsze będzie łączenie podróży w aglomeracji oraz dalekobieżnych z komunikacją miejską. Zarządzanie ruchem kolejowym na Warszawskim Węźle Kolejowym zapewnią nowoczesne urządzenia i systemy komputerowe. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują projekt „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia” o wartości około 2 mld zł netto. Zadanie ubiega się o współfinansowanie przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2023 r roku. [czytaj więcej]

Źródło tekstu: Plk-sa.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram