fbpx
Źródło: Facebook.com/Gmina Kolonowskie

maj 2021

10

1:05:17

Staniszcze Wielkie zyskają kolej drezynową

W miejscowości Staniszcze Wielkie (woj. opolskie, pow. strzelecki) powstaje nowa atrakcja turystyczna dla miłośników kolei. Prywatny inwestor chce uruchomić pierwszą w województwie kolej drezynową. Pojazdy już czekają, ale trwają starania o wydzierżawienie nieczynnej linii kolejowej – podaje portal Strzelce Nasze Miasto.

Pomysłodawcą projektu staniszczańskiej kolei drezynowej jest Kamil Smykała – prywatny inwestor i mieszkaniec tej miejscowości. Zgodnie z zamysłem usługa ma zostać uruchomiona na nieczynnym szlaku kolejowym nr 175, prowadzącym ze Strzelec Opolskich do Kluczborka. Stacja kolejowa w Staniszczach została zamknięta w 2000 roku. W roku 2019 Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na sprzedaż tamtejszego dworca. Najlepszą ofertę złożył Kamil Smykała, w efekcie czego nabył budynek i rozpoczął wcielanie w życie swojego planu uruchomienia lokalnej kolei drezynowej.

W ramach projektu gotowe do jazdy są już dwie drezyny. W planach jest kupno i remont kolejnych trzech. Pojazdy są napędzane siłą nóg poprzez pedałowanie. Każdy z nich pomieści od 6 do 8 turystów. Początkowo cała trasa lokalnej kolei drezynowej ma liczyć 6 km, ale w przyszłości może zostać wydłużona. Sam budynek dworca przejdzie gruntowny remont. Kamil Smykała zapowiada, że po przebudowie znajdą się w nim m.in. punkty gastronomiczne oraz miejsca noclegowe, z których będą mogli korzystać turyści.

Portal podaje, że do rozpoczęcia kursów kolei drezynowej brakuje jeszcze tylko jednego – pozwolenia na korzystanie z linii kolejowej. Obecnie zdobycie zgody na poruszanie się drezyną lub podobnym pojazdem po wyłączonym szlaku wymaga uzyskania licznych zezwoleń. W parlamencie trwają jednak prace nad uproszczeniem prawa. Kamil Smykała prowadzi już z opolskim zakładem PKP PLK rozmowy w celu wydzierżawienia trasy. Przedstawiciele kolejowej spółki są przychylni inicjatywie, projekt wspiera też lokalna gmina Kolonowskie.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kolej drezynowa w Staniszczach Wielkich zostanie udostępniona turystom w lipcu bieżącego roku. Przejazdy testowe już trwają. Zgodnie z zapowiedziami ceny biletów mają być przystępne i zachęcać do korzystania z atrakcji miłośników kolei wraz z całymi rodzinami.

Przejazd kolejką można obejrzeć [tutaj].

pg

Galeria: Facebook.com/Gmina Kolonowskie
Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram