fbpx
Źródło: Uz.gov.ua

maj 2021

11

1:05:01

Stadler wesprze projekt kolei podmiejskiej na Ukrainie

Szwajcarski producent taboru kolejowego spółka Stadler CIS AG oraz Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznycia/UZ) podpisały 5 maja memorandum ws. wspólnego działania na rzecz projektu City Express. Kooperacja dotyczyć będzie m.in. pozyskania środków na realizację programu budowy kolei podmiejskich – informuje portal Ukrinform.ua.

Projekt City Express został ogłoszony przez prezydenta Ukrainy Włodymyra Zełenskiego podczas ogólnokrajowego forum „Ukraina 30. Infrastruktura”, które odbyło się w lutym 2021 r. W ramach programu powstać mają koleje podmiejskie świadczące usługi najwyższej jakości.

Według Ukrinform.ua, poza wspólnymi staraniami na rzecz rozwoju kolei pasażerskich, Stadler rozważa także możliwość zlokalizowania na terytorium Ukrainy swojego zakładu produkcyjnego. Warunkiem jest wygranie przez spółkę jednego z przetargów na dostawę pociągów dla tego kraju. Korzyści płynące z powstania fabryki dostrzega także strona ukraińska.

Jesteśmy zainteresowani współpracą z globalnymi producentami taboru kolejowego, którzy sprawdzili się na innych kolejach na całym świecie, w tym na szerokim torze. Potencjalnym partnerem jest Stadler, jeden ze światowych liderów w branży, a naszym głównym życzeniem w takim partnerstwie jest lokalizacja produkcji na Ukrainie. Przyciągnie to również nowe inwestycje, rozwinie gospodarkę i nasz sektor przemysłu ciężkiego” – powiedział cytowany przez Ukrainform.ua p.o. prezesa Kolei Ukraińskich Ivan Yuryk.

Stadler będzie mógł uruchomić produkcję pojazdów na Ukrainie wykorzystując zakłady remontowe taboru Ukrzalizycia w Kijowie. Przedstawiciele szwajcarskiej spółki odwiedzili w lutym szereg obiektów należących do UZ. Baza zlokalizowana w stolicy, której głównym profilem działalności jest modernizacja pociągów podmiejskich, okazała się być najlepiej dostosowaną do potrzeb szwajcarskiej firmy.

Koleje Ukraińskie, w celu przeprowadzenia procesu modernizacji sektora, prowadzą rozmowy także z innymi międzynarodowymi podmiotami specjalizującymi się w dostawie taboru. UZ liczą, że działania te zostaną dofinansowane z budżetu państwa. Operator kolejowy zamierza m.in. nabyć 100 składów pasażerskich oraz 205 lokomotyw.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram