fbpx
Źródło: Twitter.com/PESA Bydgoszcz

maj 2021

13

10:05:19

PESA Bydgoszcz: w tym roku pierwsza polska lokomotywa wodorowa. Trafi do Orlen KolTrans

Prezes PESA Bydgoszcz SA Krzysztof Zdziarski przekazał, że spółka jeszcze w tym roku zaprezentuje pierwszą polską lokomotywę napędzaną ogniwami wodorowymi. Informację ogłosił wczoraj, w czasie trwającego kongresu Impact’21. Na wydarzeniu zaprezentowano też pierwsze wizualizacje prototypu.

Szef bydgoskiego przedsiębiorstwa wskazał, że prace nad pojazdem są już w zaawansowanej fazie, a producent jest w posiadaniu potrzebnych komponentów. Lokomotywa zostanie uruchomiona latem, a oficjalna prezentacja prototypu odbędzie się jesienią, w ramach Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2021 w Gdańsku.

Krzysztof Zdziarski wyjaśnił, że projekt jest realizowany we współpracy z PKN Orlen. Podkreślił, że koncern został wybrany na partnera, ponieważ ma już doświadczenie z wodorem oraz posiada infrastrukturę potrzebną do przeprowadzenia testów wewnętrznych. Jak dodał, projekt powstaje od dwóch lat.

„Projekt pojazdu najpierw został nakreślony, a dzisiaj już jest fizycznie budowany. Gotowe są ramy konstrukcyjnie, do firmy dotarło już ogniwo wodorowe z Kanady, a zbiorki dotrą na dniach. To wszystko montujemy, testujemy i zaczniemy uruchamiać w miesiącach letnich, tak we wrześniu" – powiedział prezes PESY, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Więcej szczegółów na temat projektu ujawnił szef działu PR PESA Bydgoszcz SA Maciej Grześkowiak. W przesłanej PAP informacji wskazał, że pojazd jest już gotowy w 70%, a bazę do budowy maszyny stanowi lokomotywa spalinowa SM42. Prototyp pojazdu trafi do Orlen KolTrans.

„Premiera lokomotywy wodorowej Pesa odbędzie się we wrześniu podczas tegorocznych Targów Kolejowych Trako. Lokomotywa wodorowa Pesa powstaje na bazie lokomotywy manewrowej SM42. Jest realizowana we współpracy z PKN Orlen i Orlen Koltrans. Pesa pozyskała również wielu partnerów technologicznych wspierających ten projekt, m.in. ABB i TSA”– podał Maciej Grześkowiak.

Wizualizacje prototypu pierwszej polskiej lokomotywy wodorowej zaprezentowane na kongresie Impact’21, zostały opublikowane także na profilu Pesy w serwisie społecznościowym Twitter. Można obejrzeć je poniżej.

Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2021 odbędą się w dniach 21-24 września w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram