fbpx
Źródło: Stacjamuzeum.pl

maj 2021

15

7:05:00

Noc Muzeów 2021 z placówkami kolejowymi na Mazowszu

Przypadająca dziś Noc Muzeów to inicjatywa polegająca na nieodpłatnym, nocnym udostępnianiu placówek kultury zwiedzającym. W tegorocznym wydarzeniu tradycyjnie biorą udział instytucje kolejowe. Do odwiedzin zachęcają m.in. Stacja Muzeum w Warszawie oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

Stacja Muzeum zaprasza wszystkich pasjonatów na „Kolejową Noc Muzeów”. Od godziny 19 do północy na odwiedzających placówkę będą czekały liczne atrakcje. Ze względu na restrykcje, sale wystawowe będą zamknięte – podczas wydarzenia do zwiedzania będzie dostępny skansen muzeum, w którym będzie można obejrzeć kolejowy pług śnieżny, wagon pocztowy czy wagon artyleryjski.

Przygotowano także rodzinną grę terenową pod nazwą „Odkryj historię Dworca Głównego w Warszawie”.

„Gra odbędzie się w skansenie Stacji Muzeum w godz. 19:00-22:00. Przed wejściem do muzeum będzie można pobrać kartę z zadaniami do wykonania. W godzinach trwania gry, uczestnicy będą działać w oparciu o instrukcję, którą znajdą na karcie. W każdym punkcie zaliczeniowym będzie można zdobyć określoną ilość punktów. Punkty będą podstawą do odebrania nagrody. Bądźcie czujni, nie wszystkie tajemnice Dworca Głównego w Warszawie ujrzały światło dzienne!” – czytamy w komunikacie na stronie placówki.

Organizatorzy „Kolejowej Nocy Muzeów” zadbali także o wydarzenia towarzyszące. Odbędą się m.in. spotkania z ludźmi kultury: autorem rzeźby „Wazon Dworcowy” Tadeuszem Dębskim, autorką książki „Czyżewscy, Harbin i Kolej Wschodniochińska” Dominiką Leszczyńską i kurator kolejowej wystawy „Podróż w czasie” Beatą Młynarską. W ramach „Podróży teatralnej” zwiedzający będą mogli obejrzeć także fragment spektaklu „Mister Enigma” w wykonaniu grupy Teatr Podaj Dalej. Przygotowano tez stoisko gastronomiczne WARS. Wszystkie wydarzenia odbędą się w godzinach od 19 do północy. Szczegóły znajdują się na [stronie] placówki.

Stacja Muzeum w Warszawie przypomina, że zwiedzanie odbędzie się w reżimie sanitarnym. Turyści mają obowiązek korzystania z maseczki ochronnej, dezynfekowania rąk, a także zachowywania dystansu społecznego.

Kolej na Chopina w Sochaczewie

W ramach tegorocznej nocy muzeów wyjątkowe wydarzenie przygotowało też Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Sochaczewie. „Do Chopina pod parą 2021” to wycieczka zabytkowym pociągiem z siedziby placówki do domu urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli. Skład będzie złożony z parowozu Px29-1704 oraz wagonów typu 1Aw. Odbędą się także dwa specjalne nocne przejazdy na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Miasto – Sochaczew Wąskotorowy. Wycieczka do domu kompozytora wyruszy o godzinie 16:10. Nocne przejazdy wąskotorówką wyruszą odpowiednio o godzinie 20:10 oraz 21 i potrwają około pół godziny.

Bilety na przejazdy będą wydawane dziś od godziny 12. Muzeum informuje, że ich ilość jest ograniczona.

Przejazd pn. Do Chopina pod parą” do Żelazowej Woli i z powrotem:

  • od godz. 12:00 – I tura wydawania przez kasę biletów
  • od godz. 15:30 – II tura wydawania przez kasę biletów

Nocne przejazdy pociągiem Retro:

  • od godz. 17:00 – wydawanie przez kasę biletów na pierwszy przejazd
  • od godz. 17:00 – wydawanie przez kasę biletów na drugi przejazd” – podano na stronie instytucji.

Stacja Muzeum Sochaczew przygotowała też liczne wydarzenia towarzyszące. W ramach nocy muzeów 2021 w godzinach 16-2 będzie można odbyć przejazd drezyną wahadłową, obejrzeć zabytkowe wagony motorowe Mbd1-126 i Mbd1-130 po generalnym remoncie, a także wziąć udział w „Kolejowej Muzealnej Grze Terenowej”. Poza tym na turystów czeka m.in. zwiedzanie z przewodnikiem muzealnego skansenu oraz pokaz robót na torach. Całe wydarzenie zakończy się o godzinie 22. Zwiedzanie odbędzie się w pełnym reżimie sanitarnym. Dodatkowe informacje można sprawdzić na [stronie] eventu na Facebooku.

Patryk Galarski


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram