fbpx
Źródło: Tw.waw.pl

maj 2021

15

3:05:00

Warszawska „Noc Muzeów” z zabytkowymi pojazdami komunikacji miejskiej

W dzisiejsze popołudnie, w ramach „Nocy Muzeów”, na stołeczne ulice wyjadą zabytkowe tramwaje, a wśród nich wagon, który woził naszych przodków już na początku XX wieku. Nie zabraknie także zabytkowych autobusów z czerwonym Chaussonem na czele.

Dziś – po rocznej przerwie spowodowanej pandemią – powraca do kalendarza wydarzeń kulturalnych Noc Muzeów. Jest to już jej 17 edycja. W tym roku weźmie w niej udział 180 placówek, które zaproszą do swoich siedzib na wspólne spacery z kulturą na świeżym powietrzu oraz na wydarzenia on-line.

W tę wyjątkową noc na stołecznych ulicach nie może także zabraknąć zabytkowych tramwajów i autobusów. Organizatorzy tych parad – m.st. Warszawa, Tramwaje Warszawskie i Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej – tak zaplanowali ich trasy, aby pojazdy spotkały się na pl. Wileńskim i wspólnie przejechały mostem Śląsko-Dąbrowskim do pl. Bankowego.

Przejażdżka tramwajem sprzed 115 lat

Festiwal tramwajów rozpocznie się o godz. 18.00 przejazdem zabytkowych pojazdów na trasie: PL. NARUTOWICZA – Grójecka – pl. A. Zawiszy – Al. Jerozolimskie – most Józefa Poniatowskiego – rondo J. Waszyngtona – al. Zieleniecka – J. Zamoyskiego – Targowa – pl. Wileński – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności”– pl. Bankowy – Marszałkowska – pl. Konstytucji – pl. Zbawiciela – Nowowiejska – L. Krzywickiego – Filtrowa – PL. NARUTOWICZA.

Po paradzie, około godz. 20 zabytkowe tramwaje oraz wagony specjalne – laboratorium i techniczne, staną na pl. G. Narutowicza, gdzie będzie można je oglądać do godz. 23.

Będzie to okazja do „powrotu do przeszłości” i przejażdżki lub obejrzenia zabytkowych wagonów typu: A – najstarszego w zbiorach Tramwajów Warszawskich; K – nazywanych „berlinkami”, ponieważ w czasie II wojny światowej kursowały w Berlinie, a po jej zakończeniu do lat 70. XX w. w Warszawie; Lw i N – obecnych w Warszawie do końca lat 60. XX w.; 13N – potocznie określanych „parówkami”, które służbę w Warszawie pełniły do 2012 r., oraz 105N – nazywanych, z powodu dużych okien, „szklarniami” lub „akwariami”. Tramwajową „wystawę” umilą występy Orkiestry Dętej Tramwajów Warszawskich.

Wśród wystawianych pojazdów najstarszy będzie tramwaj typu A o numerze taborowym 43. Pochodzi z partii pierwszych 130 elektrowozów zamówionych w 1905 r. Tramwaje tego typu były eksploatowane w Warszawie do końca 1957 r. Większość skasowano, a kilka trafiło do Gorzowa Wielkopolskiego i Elbląga. Wagon, który będzie dostępny na Nocy Muzeów, odrestaurowano w 1958 r. z okazji 50. rocznicy elektryfikacji warszawskich tramwajów. Kolejne lata przyniosły mniej lub bardziej udane remonty i przebudowy. Ostatecznie, na początku XXI w. Tramwajom Warszawskim udało się odrestaurować wagon i w najdrobniejszych detalach przywrócić mu wygląd z początku XX w.

Więcej na temat parady zabytkowych pojazdów warszawskiej komunikacji miejskiej przeczytasz [tutaj].

Źródło tekstu: ZTM Warszawa/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram