fbpx
Źródło: Intercity.pl

maj 2021

19

12:05:39

PKP Intercity optymalizuje proces zarządzania taborem

PKP Intercity pracuje nad narzędziem informatycznym pomagającym w sprawnym zarządzaniu taborem. W tym celu przewoźnik podpisał we wtorek list intencyjny z Operatorem Chmury Krajowej, najbardziej wyspecjalizowanym dostawcą rozwiązań chmury obliczeniowej na polskim rynku.

Przedmiotem podpisanego listu intencyjnego jest realizacja opracowywanego przez PKP Intercity projektu „Wizualizacja pracy taboru”. Jego celem jest opracowanie i wdrożenie narzędzia informatycznego w chmurze publicznej, służącego do tworzenia harmonogramów technicznej obsługi floty oraz wizualizacji przyszłej dostępności taboru. Rozwiązanie ma zoptymalizować jego wykorzystanie oraz określić potrzeby w zakresie okresowych przeglądów technicznych od trzeciego do piątego poziomu utrzymania.

„Silna pozycja rynkowa spółek Skarbu Państwa to oczywiste korzyści dla całej polskiej gospodarki i naszego rynku pracy. Do utrzymywania konkurencyjności wobec innych podmiotów na rynku niezbędne jest inwestowanie w nowoczesne rozwiązania i informatyzację procesów zarządzania. Cieszymy się, że PKP Intercity stale rozwija się w tym kierunku, mając cały czas przed oczami interes pasażera i chęć zapewnienia najwyższej jakości usług. Cieszy również nawiązanie współpracy z Chmurą Krajową, której misją jest przyczynianie się do wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki” – podkreślił Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Opracowywane rozwiązanie informatyczne pozwoli na precyzyjne zarządzanie okresami wyłączania pojazdów na cykliczne przeglądy techniczne. Dzięki temu zoptymalizowany zostanie proces wykorzystania taboru z uwzględnieniem aktualnych potrzeb, co będzie miało duże znaczenie np. podczas letniego okresu wzmożonego ruchu.

„Polska kolej zmienia się na naszych oczach. Ta wielka pozytywna zmiana dotyczy nie tylko inwestycji w nowoczesny tabor i rozwoju siatki połączeń. To także wielka praca służąca temu, aby zapewnić jak najsprawniejsze procesy zarządzania ruchem pociągów. Bezpieczeństwo oraz przewidywalność polskiej kolei są naszymi celami i podpisany list intencyjny pomiędzy PKP Intercity a Operatorem Chmury Krajowej to kolejny krok w tym kierunku” – mówił Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

W ramach kontynuacji strategii taborowej „PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji” do 2030 roku Spółka zainwestuje 19 mld zł w nowoczesny tabor. Plany obejmują inwestycje w wagony, nowoczesne lokomotywy, elektryczne zespoły trakcyjne, a także piętrowe składy wagonowe typu push-pull. Potężne inwestycje w nowoczesne pociągi będą napędzać dalszy rozwój kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego, wpisującego się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Rozwiązanie informatyczne pozwoli na sprawniejsze zarządzanie parkiem taborowym PKP Intercity, co w odniesieniu do realizowanych inwestycji jest bardzo ważne.

„Opracowywane rozwiązanie informatyczne, przy wdrożeniu którego chcemy współpracować z Operatorem Chmury Krajowej, będzie bardzo użyteczne przy prognozowaniu naszych możliwości taborowych w określonym czasie. Dbamy o najwyższe bezpieczeństwo podróży, dlatego część taboru jest czasowo niedostępna ze względu na wykonywane okresowe przeglądy techniczne i jednocześnie przygotowujemy się do systematycznego zwiększania liczby uruchamianych połączeń i wzrostu liczby pasażerów. Opracowywane narzędzie będzie w tym bardzo pomocne” – wyjaśnił Adam Laskowski, członek zarządu PKP Intercity.

Chmura Krajowa jest najbardziej wyspecjalizowanym dostawcą rozwiązań chmury obliczeniowej na polskim rynku. Jej misją jest przyspieszenie cyfrowej transformacji polskich przedsiębiorstw i instytucji publicznych. OChK świadczy usługi z własnej Platformy Chmury Krajowej oraz jest strategicznym partnerem dwóch globalnych dostawców chmury obliczeniowej Google i Microsoft.

Rozwiązanie, które wspólnie przygotowujemy, pokazuje jak nowoczesna technologia może skutecznie pomóc w usprawnieniu zarządzania w organizacjach, dysponujących licznym taborem czy innym, wymagającym okresowych przeglądów i serwisowania sprzętem. PKP Intercity przeciera w ten sposób szlaki innym przewoźnikom, a zarazem dowodzi, że nawet przedsiębiorstwo z „tradycyjnych” branż może zwinnie wykorzystywać dostępne w chmurze publicznej, takiej jak Google Cloud, rozwiązania technologiczne do realizacji swoich strategicznych celów biznesowych i istotnej poprawy jakości świadczonych usług. Biorąc pod uwagę skalę planowanych inwestycji w nowoczesny tabor, widzimy olbrzymi potencjał do realizacji kolejnych wspólnych projektów” – zaznaczył Dariusz Śliwowski, wiceprezes Operatora Chmury Krajowej.

Film poświęcony współpracy pomiędzy PKP Intercity a Operatorem Chmury Krajowej można obejrzeć poniżej.

Źródło tekstu: Intercity.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram