fbpx
Źródło: Koleje Dolnośląskie

maj 2021

19

3:05:22

Wrocław: Stowarzyszenie Wykluczenie Transportowe apeluje o porozumienie ws. UrbanCard

Do lipca pasażerowie wrocławskiego MPK posiadający UrbanCard lub elektroniczną legitymację studencką mogą korzystać z przejazdów Kolejami Dolnośląskimi oraz Polregio na terenie miasta, wykorzystując zakodowany na nich bilet okresowy. Władze stolicy Dolnego Śląska i przewoźnicy nie doszli do porozumienia w kwestii wygasającej umowy. Głos w tej sprawie zabrało Stowarzyszenie Wykluczenie Transportowe.

Wzajemne honorowanie biletów przez MPK Wrocław i Koleje Dolnośląskie (KD) oraz Polregio wprowadzono w 2013 r. Na podstawie papierowych przejazdówek na okaziciela oraz biletów okresowych zarejestrowanych na elektronicznej legitymacji studenckiej lub kracie UrbanCard, podróżni mogą korzystać z przejazdów pociągami przewoźników w obrębie miasta. Umowa obowiązuje do lipca bieżącego roku. Władze Wrocławia oraz spółki kolejowe nie wypracowały porozumienia przedłużającego ofertę.

Głos w sprawie zabrało Stowarzyszenie Wykluczenie Transportowe, które zwróciło się z apelem do prezydenta Wrocławia oraz przewoźników, aby podjęli wszelkie możliwe starania dla osiągnięcia kompromisu. Zdaniem Stowarzyszenia, brak porozumienia uderzy nie tylko w pasażerów, ale także miejscowy transport zbiorowy, przyczyniając się do spadku zaufania podróżnych oraz zmniejszenia ich liczby w obrębie miasta.

W dobie pandemii wizerunek transportu zbiorowego został drastycznie nadszarpnięty, wielu pasażerów zrezygnowało z dojazdu do pracy czy szkoły komunikacją publiczną. Istniejący obecnie kryzys związany z brakiem porozumienia o honorowaniu UrbanCard z pewnością nie pomoże w procesie odbudowywania i kreowania pozytywnego wizerunku kolei” – czytamy w piśmie Stowarzyszenia skierowanym do prezydenta miasta Jacka Sutryka, KD oraz Polregio.

Sprawa budzi w stolicy Dolnego Śląska duże emocje, co zauważyć można m.in. w komentarzach pod postami MPK Wrocław oraz Kolei Dolnośląskich na portalu społecznościowym Facebook. Także tam przeczytać możemy komunikaty stron dotyczące braku porozumienia.

W związku z powyższym Stowarzyszenie Wykluczenie Transportowe zwróciło się do stron o udzielenie odpowiedzi na pytania, które pozwolą na precyzyjne zobrazowanie sprawy. Jednocześnie zachęca ono spółki kolejowe oraz miasto do podjęcia merytorycznej dyskusji, która pozwoli wypracować kompromis.

Pismo Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe dostępne jest [tutaj].

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram