fbpx
Źródło: Pomorskie.eu

maj 2021

24

2:05:30

Twórcy street-artu upiększą trasę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Na murze oporowym przy przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańsk Jasień powstaje wyjątkowy mural. To pierwszy malunek, jaki będzie można podziwiać z okien pociągów. Do dyspozycji artystów jest aż tysiąc metrów kwadratowych powierzchni.

Ukształtowanie terenu przy przystanku Gdańsk Jasień wymagało wybudowanie długiego na kilkaset metrów muru oporowego. Do tej pory mur ten niczym się nie wyróżniał. Teraz zmieni się nie do poznania, bowiem PKM zaprosiła twórców street-artu do upiększenia budowli. Pierwszy mural już powstaje.

„Zgłaszają się już kolejni artyści. Tuse poprosił o zarezerwowanie dla niego 20 metrów kwadratowych muru” – czytamy na profilu PKM w mediach społecznościowych.

Spółka zaprasza także kolejnych chętnych. Zainteresowani mogą wysłać próbkę swoich prac na adres: murale@pkm-sa.pl.

Pomorska Kolej Metropolitalna od samego początku związana była ze sztuką i artystami. Już sam wygląd przystanków, charakterystyczne czerwone wiaty, był efektem współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Na kilku wiaduktach kolejowego szlaku można zobaczyć wielkoformatowe murale, których autorem jest między innymi znany trójmiejski artysta Tuse. Do najważniejszych dzieł należy zaliczyć niewątpliwie „Kobiety Wolności” na przystanku Gdańsk Strzyża, poświęcone kobietom „Solidarności”.

Źródło tekstu: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram