fbpx
Źródło: Facebook.com/Ministry of Transport Malaysia

maj 2021

25

10:05:55

Malezja: ponad 200 osób rannych po zderzeniu składów metra

Przeszło 200 osób odniosło obrażenia w wyniku zderzenia dwóch pociągów na bezobsługowej linii metra Kelana Jaya w stolicy Malezji, Kuala Lumpur. Wypadek miał miejsce w poniedziałek o godzinie 20:45 czasu lokalnego. 6 poszkodowanych osób przebywa w szpitalu w stanie krytycznym – podaje portal telewizji Al Jazeera English.

Wypadek miał miejsce na odcinku linii metra, w pobliżu bliźniaczych wież Petronas Towers, około 100 metrów od stacji KLCC. Z niewyjaśnionych przyczyn dwa autonomiczne pociągi Innovia Metro produkcji Bombardiera jadące w przeciwnych kierunkach, znalazły się na tym samym torze i zderzyły się czołowo. W momencie wypadku w jednym ze składów znajdowało się 213 pasażerów. Drugi pojazd był pusty, ponieważ wracał z naprawy. Na skutek zderzenia obrażenia odniosło przeszło 200 osób. Ponad 60 trafiło do szpitala – 15 pasażerów jest w stanie cieżkim, a 6 w krytycznym.

Właściciel operatora metra RapidKL, rządowa spółka Prasarana Malaysia Berhad, opublikował w mediach społecznościowych oświadczenie, w którym poinformował, że obejmie wsparciem wszystkie ofiary wypadku. Każdy z poszkodowanych pasażerów otrzyma 241 dolarów. Firma pokryje też koszty leczenia hospitalizowanych osób i zapewni wsparcie finansowe niezdolnym do pracy. Spółka wskazała, że współpracuje z policją w celu wyjaśnienia przyczyn wypadku.

W tej chwili nie wiadomo, co doprowadziło do zdarzenia. Premier Malezji Muhyiddin Yassin zapowiedział, że w celu wyjaśnienia sprawy zostanie przeprowadzone gruntowne śledztwo. Do podjęcia odpowiednich kroków wezwał krajowe ministerstwo transportu oraz władze spółki Prasarana Malaysia. Wstępnie jako możliwe przyczyny wypadku są wymieniane m.in. błąd systemu lub awaria sygnalizacji świetlnej.

Minister transportu Malezji Wee Ka Siong poinformował, że w chwili zderzenia jeden ze składów poruszał się z prędkością 60 km/h, a drugi 40 km/h. Dodał, że to pierwszy tak poważny wypadek metra w tym kraju w przeciągu 23 lat. Otwarta w 2017 roku linia, na której doszło do wypadku, to pierwsze bezobsługowe połączenie metra w stolicy Malezji. Rocznie korzysta z niego około 100 milionów pasażerów.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram