fbpx
Źródło: Kmpsp.poznan.pl

maj 2021

25

1:05:07

Poznań: sprawca wypadku karetki na przejeździe w Puszczykowie trafi do więzienia na 4 lata

Sąd Okręgowy w Poznaniu orzekł dziś, że sprawca wypadku ambulansu, który miał miejsce na przejeździe kolejowo-drogowym w Puszczykowie, trafi do więzienia na 4 lata – podaje Polska Agencja Prasowa. W wyniku zdarzenia z 3 kwietnia 2019 roku zginęły dwie osoby. Wyrok nie jest prawomocny.

Do tragicznego wypadku doszło na przejeździe kolejowo-drogowym przy ul. Wczasowej w Puszczykowie (woj. wielkopolskie). Kierowca ambulansu Sebastian S., ze służbą medyczną na pokładzie pojazdu, wjechał na przejazd w czasie opuszczania rogatek i w konsekwencji utknął na torach. Chwilę później w karetkę czołowo uderzył rozpędzony skład. Nagranie ze zdarzenia można obejrzeć poniżej.

Na skutek wypadku śmierć poniosły dwie osoby: lekarz w wieku 30 lat oraz 42-letni ratownik medyczny. Kierowca przeżył i z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala. Placówkę opuścił po kilku dniach. Prokuratura zdecydowała o postawieniu Sebastianowi S. zarzutów o nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym.

Zgodnie z art. 173 Kodeksu karnego „jeśli sprawca (katastrofy w ruchu lądowym – przyp red.) działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jeżeli następstwem (...) jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”

Sąd Okręgowy w Poznaniu orzekł, że skazany mężczyzna najbliższe cztery lata spędzi w więzieniu. Poza tym musi wypłacić po 50 tys. zł oskarżycielom posiłkowym. Przez najbliższe 6 lat nie będzie mógł prowadzić żadnych pojazdów mechanicznych.

Samego wypadku nie pamiętam, szczątkowe bardzo obrazy. (…) To była normalna procedura przejazdu przez torowisko, przez zamknięte z jednej strony rogatki. Wiem, że to niewiele zmieni w sprawie, ale jeszcze raz z tego miejsca, kolejny raz, chciałbym przeprosić rodziny ofiar tego wypadku, które najbardziej dotknęła ta tragedia. Nie ukrywam, że jest to tragedia również dla mnie, bo też wspominam to cały czas, myślę o tym codziennie praktycznie – mówił na sali sądowej jeszcze w październiku Sebastian S., w wideo opublikowanym na TVN24.pl

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu doszło do podobnego zdarzenia, które mogło mieć równie poważne konsekwencje jak wypadek w Puszczykowie. Kierowca karetki pogotowia w Chodzieży także utknął na przejeździe kolejowym za zamkniętymi rogatkami. Został ukarany mandatem i punktami karnymi. Sprawę badają władze szpitala. [czytaj więcej]

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram