fbpx
Źródło: Pixabay.com/dmncwndrlch

maj 2021

26

3:05:57

Niemcy: zawodowi piloci szkolą się na maszynistów

Pandemia koronawirusa uderzyła w całą branżę transportową. Mocno ucierpiał m.in. sektor lotniczy. W Niemczech coraz więcej zawodowych pilotów decyduje się na przesiadkę z samolotu do kabiny maszynisty – podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na portal Deutsche Welle.

Narodowy niemiecki przewoźnik lotniczy Lufthansa notuje w ostatnich miesiącach ogromne straty finansowe na skutek drastycznego zmniejszenia liczby lotów. W podsumowaniu ubiegłego roku firma poinformowała, że straciła przeszło 5,5 mld euro, a liczba pasażerów spadła o jedną czwartą w stosunku do okresu sprzed pandemii. Dużo tracą także inne europejskie spółki lotnicze. Radzą sobie na różne sposoby, od niewypłacania akcjonariuszom dywidendy po redukcję etatów. Przykładowo Airbus planuje zwolnić kilka tysięcy osób, a Lufthansa około 1,2 tys.

Cała sytuacja doprowadziła do tego, że zawodowi piloci szukają zatrudnienia w innych sektorach transportu. Wyjątkowo dużą popularnością cieszy się kolej. Jak podaje Deutsche Welle na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród niemieckich pilotów w marcu bieżącego roku stwierdzono, że obecnie w zawodzie pracuje zaledwie 43% z nich, a około 30% jest bezrobotnych. Na pomoc przychodzą im krajowi przewoźnicy kolejowi, którzy zmagają się z niedostatkiem maszynistów. Deutsche Bahn podały, że do pracy na kolei zgłosiło się ponad tysiąc pilotów, z czego około 280 zostało przyjętych.

Jako przykład podano przypadek 27-letniego Niemca, który zrezygnował z pilotowania samolotów i postawił na prowadzenie tramwaju w Wiedniu. Jak wskazał, w obu przypadkach musi zapewnić pasażerom bezpieczny transport „z punktu A do punktu B”. Niemieccy eksperci podkreślają, że migracja pilotów na kolej nie następuje jeszcze masowo, ale w obecnej sytuacji powinni być oni przygotowani na konieczność przekwalifikowania i podjęcia pracy zarobkowej w innych sektorach. Jednym z nich jest właśnie kolej, obecnie mocno promowana przez czołowe kraje Unii Europejskiej.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram