fbpx
Źródło: Twitter.com/PKP SA

maj 2021

29

12:05:00

Fundacja Grupy PKP wydała „Poradnik noszenia munduru kolejarza”

Mundur galowy wyróżnia każdego kolejarza, jest powodem do dumy i wyrazem najważniejszych kolejarskich wartości. Podobnie jak zasady, które reprezentuje, powinien być otaczany szczególną dbałością. Z inicjatywy Fundacji Grupy PKP został wydany poradnik, tłumaczący, na co zwrócić uwagę, by w mundurze prezentować się godnie i w sposób zgodny z kolejowymi zwyczajami.

Publikacja „Poradnika noszenia munduru kolejarza” jest jedną z inicjatyw Fundacji, związanych z ogłoszeniem roku 2021 Europejskim Rokiem Kolei. Promowanie kolei jako zrównoważonego i bezpiecznego środka transportu oraz uświadomienie roli kolejnictwa w europejskiej kulturze, to cel wydarzeń towarzyszących ERK.

Jednym z głównych założeń działalności Fundacji Grupy PKP jest ochrona i popularyzowanie kolejowego dziedzictwa historycznego. W zakres ten wpisuje się również przypominanie i podkreślanie tego, jakie znaczenie miał i ma dla kolejarzy ich mundur, który jest z nimi obecny od momentu budowy pierwszych dróg żelaznych na ziemiach polskich.

Źródło: Pkp.pl

Jak w słowie wstępnym publikacji wskazał Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A., „mundur od zawsze był najważniejszym wyposażeniem kolejarzy. (…) Powinien być traktowany jako synonim pełnienia bardzo istotnej i zaszczytnej służby”. Zwrócił również uwagę, że pracownicy kolei swoją postawą powinni pokazywać, jak dać najlepszy przykład innym.

„Dokładajmy wszelkich starań, aby przyczynić się do odrodzenia etosu kolejarza. Przypominajmy młodszym pokoleniom, że nosząc mundur, wyznajemy takie wartości jak: honor, sumienność, odpowiedzialność”zaznaczył Krzysztof Mamiński.

To dzięki mundurowi rodzi się poczucie przynależności do kolejarskiej rodziny, a tym samym do określonego kręgu norm i zasad, na co zwróciła uwagę prezes zarządu Fundacji Grupy PKP Katarzyna Kucharek.

„Mundur wymaga szacunku, tak jak wartości które symbolizuje. To, jak jest noszony, kształtuje również nasz wizerunek. Z tego względu warto pamiętać o tym, by prezentować się w nim z należytą powagą. Pomocą w tej kwestii może posłużyć poradnik wydany przez naszą Fundację, który w szczegółowy i przejrzysty sposób, także dzięki zawartym w nim ilustracjom, wskazuje standardy noszenia munduru galowego kolejarza” – zauważyła Katarzyna Kucharek.

Źródło tekstu: Fundacja Grupy PKP/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram