fbpx
Źródło: Intercity.pl

maj 2021

30

12:05:00

Więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy PKP Intercity

W niedzielę 13 czerwca 2021 roku wejdzie w życie rozkład jazdy, który będzie obowiązywał także w okresie wakacji. Znajdzie się w nim więcej połączeń PKP Intercity - uruchomione zostaną sezonowe pociągi, jak również zwiększy się liczba składów kursujących na wielu popularnych trasach. Do siatki połączeń przewoźnika dołączą kolejne miejscowości.

Tegoroczne wakacje przyniosą wzrost średniej liczby pociągów uruchamianych każdego dnia przez PKP Intercity. Będzie ich 426, podczas gdy u ubiegłorocznym okresie letnim na tory wyjeżdżało średnio 410 składów dziennie. Poziom tegorocznej oferty to powrót do ostatnich wakacji przed pandemią - latem 2019 roku przewoźnik uruchamiał każdego dnia średnio 425 pociągów.

W najbliższych latach polska kolej ma ambicję stać środkiem transportu pierwszego wyboru dla jak największej liczby podróżnych w Polsce. Patrząc na rozwój pandemii, wierzymy w to, że najgorsze już za nami i te wakacje będą pierwszym dużym krokiem w odbudowie rynkowej pozycji przewozów kolejowych. Tegoroczna letnia oferta PKP Intercity została przygotowana z myślą o zapewnieniu jak najciekawszych możliwości wakacyjnych wyjazdów zarówno na dłuższy wypoczynek do turystycznych ośrodków, jak i krótsze podróże do większych miast” - przekonuje Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Więcej połączeń i krótsze czasy przejazdu na popularnych trasach

Wakacyjny rozkład jazdy przyniesie w stosunku do ubiegłorocznego więcej połączeń na kilku popularnych trasach. Wrocław i Poznań połączy 15 par pociągów, podczas gdy rok temu było ich 10. Co ważne, podniesie się komfort podróży, ponieważ już niemal wszystkie połączenia (13 z 15) będą realizowane w kategorii InterCity (IC). Skróci się także czas przejazdu pomiędzy stolicami Wielkopolski i Dolnego Śląska. Najszybszy pociąg pokona tę trasę w 1 godzinę i 40 minut (rok temu - 2 godziny i 18 minut).


Porównując tegoroczne i zeszłoroczne wakacje, z 8 do 11 zwiększy się liczba połączeń na trasie Warszawa - Lublin, więcej będzie także połączeń kategorii IC. Najszybszy pociąg pokona odległość między dwoma miastami o 23 minuty szybciej niż rok temu - w 2 godziny i 9 minut.


Poprawi się również oferta na trasie Kraków - Katowice - Wrocław. Kraków i Katowice połączy 18 par pociągów (rok temu było ich 6), z czego 13 pojedzie w kategorii IC. W te wakacje najszybszy skład przejedzie między tymi miastami w 53 minuty (rok temu najszybszy miał o 44 minuty dłuższy czas przejazdu). Podwoi się liczba połączeń pomiędzy Krakowem a Wrocławiem (z 7 do 14), a najszybszy pociąg pokona tę trasę o 31 minut szybciej niż rok temu - w 2 godziny i 53 minuty. Z 10 do 18 wzrośnie liczba par pociągów na trasie Wrocław - Katowice, a czas przejazdu najszybszego składu skróci się z 2 godzin i 13 minut do 1 godziny i 50 minut.

Przewoźnik zapowiada również poprawę połączeń między Podlasiem a Trójmiastem i Warszawą. Zwiększona zostanie również liczba pociągów jadących nad morze. Więcej na ten temat można przeczytać [tutaj].

Źródło tekstu: PKP Intercity/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram