fbpx
Źródło: Port.szczecin.pl

maj 2021

31

12:05:10

Coraz więcej nowych torów na szlakach wiodących do portów Szczecin i Świnoujście

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są w trakcie realizacji inwestycji, która poprawi dostęp koleją do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Dotychczas ułożono już blisko 50 km z zaplanowanych 100 km nowych torów. Inwestycja umożliwi przewóz większej ilości towarów z i do obu portów.

Przed ułożeniem nowych torów, pod torowiskiem wzmacniany jest grunt oraz wykonywane jest odwodnienie, by zapewnić bezawaryjny przejazd cięższych pociągów towarowych. Sprawny i bezpieczny przewóz towarów do portu zapewni też przebudowa trzech wiaduktów i mostu kolejowego nad rzeką Parnicą. Wykonawca montuje również słupy i konstrukcje wsporcze nowej sieci trakcyjnej. Instalowane są kolejne urządzenia sterowania ruchem, czyli ważne elementy układu torowego, odpowiadające za płynną i bezpieczną obsługę pociągów.

W porcie Szczecin przebudowywana jest infrastruktura kolejowa na Ostrowie Grabowskim. Docelowo pojawi się 5 km nowej magistrali. Nowe tory budowane są także w rejonie Euroterminalu na terenie portu w Świnoujściu. Prace na obiektach prowadzone są etapowo, aby zapewnić bieżący dostęp transportu kolejowego do nabrzeży.

Na inwestycji zyskają także pasażerowie, za sprawą przebudowy istniejących stacji Świnoujście Warszów, Świnoujście Przytór czy Lubiewo. Dostęp do pociągów będzie łatwiejszy. Na peronach pojawią się nowe wiaty, ławki, oświetlenie i oznakowanie.

Przedsięwzięcie zapewni dojazd dłuższych i cięższych składów do portów. Po nowych torach będą mogły jeździć pociągi 750-metrowe o obciążeniu 221 kN na oś. Składy towarowe zostaną obsłużone szybciej i sprawniej. Zwiększy to możliwości przeładunkowe stacji w Szczecinie i w Świnoujściu. Porty przyjmą i odprawią więcej ładunków, co wpłynie na wzrost konkurencyjności przewozów towarowych i potencjału portów.

W ramach inwestycji w portach zmodernizowanych zostanie blisko 100 kilometrów torów (Szczecin – 61, Świnoujście – 35) oraz prawie 84 kilometry sieci trakcyjnej. O dużej skali prac na stacjach świadczy wymiana aż 285 rozjazdów (Szczecin – 177 i Świnoujście – 108). Poziom bezpieczeństwa podniesie montaż nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz przebudowa 12 przejazdów kolejowo-drogowych w Szczecinie i 10 w Świnoujściu. W stolicy woj. zachodniopomorskiego przebudowany zostanie most nad rzeką Parnicą oraz 3 wiadukty kolejowe.

Inwestycja „Poprawa dostępu kolejowego do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu” warta około 1,5 miliarda złotych dofinansowana jest z unijnego instrumentu finansowego CEF – „Łącząc Europę”. Wartość dofinansowania to 510 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na połowę 2022 roku.

Źródło tekstu: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram