fbpx
Źródło: Lka.lodzkie.pl

maj 2021

31

2:05:49

Łódź: samorządowcy, IPN i ŁKA upamiętnili gen. Andersa

Samorząd Województwa Łódzkiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi oraz Łódzka Kolej Aglomeracyjna, pragnąc upamiętnić zasługi gen. Władysława Andersa, który pochodził z Błoni w powiecie kutnowskim, zorganizowały 28 maja na dworcu Łódź Fabryczna premierę pociągu. Gościem honorowym wydarzenia była córka Generała, Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech, która podczas uroczystego chrztu pojazdu nadała mu nazwę „Anders”.

W ten sposób uczczono przypadającą w tym roku 80. rocznicę powstania Armii Polskiej w Związku Sowieckim pod dowództwem gen. Władysława Andersa. To dzięki jego determinacji było możliwe jej stworzenie, wyszkolenie i przygotowanie do działań u boku aliantów, a następnie wejście polskich jednostek do boju w 1944 r. Generał odegrał również ogromną rolę na emigracji, gdyż jego energia integrowała środowiska patriotyczne i wciąż przypominała o sprawie polskiej na Zachodzie. 


Grafika na pociągu przedstawia szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego i bohaterskie czyny polskiego żołnierza w bitwach pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią. Jest wyrazem hołdu złożonego tym wszystkim, którzy wypełniając swoje zobowiązania sojusznicze, walczyli nie tylko o niepodległość Polski, ale również o wolność innych narodów.


Po uroczystej premierze pociągu otwarta została wystawa pn. „W drodze na Monte Cassino”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, którą można oglądać w zachodniej hali dworca do 29 czerwca bieżącego roku.


Pociąg ŁKA „Anders” wyruszył już na trasy województwa łódzkiego, a od najbliższego weekendu, jako ŁKA Sprinter, będzie jeździł na trasie do Warszawy. 


To kolejny pociąg, po ŁKA „Marszałek” i ŁKA „Pogonowski”, który przybliża mieszkańcom województwa łódzkiego wybitnych Polaków i historię naszego kraju. 


Galeria zdjęć upamiętniających uroczystość dostępna jest [tutaj].

Źródło tekstu: ŁKA/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram