fbpx
Źródło: Gov.pl

maj 2021

31

3:05:50

MAP: państwowe spółki kolejowe jednym z filarów gospodarki

Innowacje to już nie tylko przyszłość polskiej gospodarki, ale także teraźniejszość. Polskie spółki Skarbu Państwa intensywnie pracują nad wdrażaniem w swojej działalności najnowszych osiągnięć nauki i techniki, a także tworzą własne, autorskie produkty o dużej innowacyjności – podano w komunikacie Ministerstwa Aktywów Państwowych. Wśród takich spółek resort wymienił m.in. PKP Intercity i PKP S.A.

Innowacyjność to jedna z najważniejszych cech współczesnych gospodarek, opisująca ich zaawansowanie technologiczne, naukowe, przemysłowe i społeczne. Powszechnie uważa się, że wdrażanie innowacji to kluczowy czynnik dla rozwoju zarówno wielkich koncernów, jak i małych przedsiębiorstw działających na rynkach krajowych i zagranicznych.

Polskie spółki Skarbu Państwa konsekwentnie stawiają na innowacje. Dzięki lepszemu transferowi wiedzy ze świata nauki do świata biznesu mogą budować swoją przewagę konkurencyjną poprzez podnoszenie jakości oferowanych usług i towarów, modernizację zakładów przemysłowych, optymalizację produkcji, podnoszenie bezpieczeństwa i komfortu pracy, a także poprzez minimalizację niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne.

Według ministra aktywów państwowych, innowacje we współczesnym świecie są szansą na rozwój.

Spółki Skarbu Państwa mają tego świadomość, dlatego wdrażają rozwiązania podnoszące konkurencyjność czy udoskonalające sposób produkcji. Wsparcie działań innowacyjnych jest ważnym elementem polityki właścicielskiej, którą prowadzi Ministerstwo Aktywów Państwowych” – wskazał wicepremier Jacek Sasin.

Spółki Skarbu Państwa wspierają opracowywanie nowych rozwiązań w produkcji, dzięki inwestycjom w bazy badawczo-rozwojowe. Przykładem takiej inwestycji jest niedawno otwarte Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN Orlen w Płocku. Warto wspomnieć o nowoczesnych laboratoriach Grupy Azoty. W Centrum Badawczo-Rozwojowym Spółki w Tarnowie właśnie uruchomiono instalację polimeru do tworzenia opakowań nieszkodliwych dla środowiska na bazie skrobi termoplastycznej tworzonej z ziemniaków. Oznacza to, że Grupa Azoty rozpoczyna produkcję ekologicznego plastiku, który będzie biodegradowalny.

Efekty na polu innowacyjności przynosi także współpraca ze znakomitymi ośrodkami naukowymi. Przykładami są wspólne projekty KGHM i Politechniki Wrocławskiej, czy PGNiG i Politechniki Gdańskiej.

Kolej – wygodny i szybki transport

Zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu do 2050 roku sektor transportu ma dokonać 90% redukcji emisji gazów cieplarnianych, a rozkładowe podróże poniżej 500 km mają stać się neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku. Polskie spółki kolejowe już rozpoczęły proces transformacji z wykorzystaniem innowacji w taborze oraz infrastrukturze.

PKP Intercity Kolej Dużych Inwestycji – to największy inwestycyjny projekt polskiego narodowego przewoźnika. W ramach tego projektu, za około 19 mld zł, spółka zakupi ponad 500 nowoczesnych wagonów kolejowych, 38 składów kolejowych typu push-pull, 63 lokomotywy wielosystemowe do obsługi połączeń dalekobieżnych, a także 16 lokomotyw hybrydowych i 20 hybrydowych składów zespolonych. Zamówiony tabor będzie innowacyjny, dostosowany do najwyższych standardów współczesnej podróży pociągiem i zapewniający komfort pasażerom.

Projekt Eco Driving – By zwiększyć efektywność energetyczną, zamontowano liczniki energii elektrycznej w ponad 300 lokomotywach i elektrycznych zespołach trakcyjnych należących do PKP Intercity. Założeniem projektu jest wypracowanie technik prowadzenia pociągu przez maszynistów, które pozwolą na obniżenie ilości zużywanej energii elektrycznej przez wszystkie pociągi prowadzone z wykorzystaniem trakcji elektrycznej. Dzięki tym działaniom przewoźnik przewiduje roczne kilkuprocentowe oszczędności wolumenu energii trakcyjnej, co przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego.

Innowacyjne Dworce Systemowe – to autorski projekt PKP S.A. Oznacza budowę nowych, parterowych budynków dworców z proekologicznymi rozwiązaniami, które powstaną w miejsce najczęściej dużych, niefunkcjonalnych budynków. Wspomniane proekologiczne rozwiązania to np. panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy system odzysku wody deszczowej, która ma służyć do spłukiwania toalet. [czytaj więcej]

Źródło tekstu: Ministerstwo Aktywów Państwowych/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram