fbpx
Źródło: Plk-sa.pl

maj 2021

31

11:05:49

PKP PLK: transport kolejowy integruje Podkarpacie

Podróżni na Podkarpaciu zyskują lepsze możliwości komunikacji, dzięki rozbudowie kolei. Zmodernizowana stacja Rzeszów Główny już zachęca do przejazdów pociągiem. Efektem kolejnego przedsięwzięcia PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za blisko 300 mln zł, współfinansowanego z projektu POIiŚ, będą jeszcze lepsze połączenia stolicy województwa i regionu, w tym lotniska.

Szybkie połączenie centrum Rzeszowa z lotniskiem oraz wygodniejsze podróże aglomeracyjne dla mieszkańców Rzeszowa i podkarpackich miejscowości zapewni budowa 14 nowych przystanków i linii kolejowej do lotniska oraz modernizacja peronów w ramach projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej”. Wartość inwestycji to 299 593 zł netto. Współfinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi 209,6 mln zł.

„Inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – m.in. połączenie Rzeszowa Głównego z lotniskiem i kilkanaście nowych przystanków, wpisuje się w projekt Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, która zwiększa możliwości przewozów pasażerskich na Podkarpaciu”– powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PLK, zgodnie z podpisaną w grudniu 2020 roku umową, przygotowują dokumentację. Jeszcze w 2021 rozpoczną się prace budowlane.

W 14 minut koleją na lotnisko

Dzięki realizowanemu przez PLK przedsięwzięciu, Rzeszów zyska szybki, komfortowy dojazd z centrum miasta do lotniska. Niecały kwadrans zajmie podróż pociągiem ze stacji Rzeszów Główny do portu lotniczego w Jasionce. PLK wybudują blisko 5-kilometrową linię, nową stacją Port Lotniczy Rzeszów oraz przystanek Park technologiczny.

Nowa stacja i 13 nowych przystanków - większy dostęp do kolei

Na trasie z Rzeszowa do Strzyżowa podróżni zyskają nowe przystanki. W mieście będą: Rzeszów Galeria i Rzeszów Os. Dąbrowskiego, a na trasie: Boguchwała, Lutoryż i Żarnowa.

Perony będą dostępne dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Wyposażenie w tablice informacyjne i system oznakowania dotykowego ułatwi podróże. Dla cyklistów przewidziano stojaki rowerowe.

Również na trasie z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska lepszy dostęp do kolei zapewnią nowe przystanki Rzeszów Północny Baranówka, Rzeszów Dworzysko i Rzeszów Wschodni. W Sędziszowie Małopolskim zaplanowany jest dodatkowy przystanek Sędziszów Małopolski Wschodni.

W stronę Kolbuszowej dostępność do kolei zwiększą nowe przystanki Rzeszów Północny, Głogów Małopolski Os. Niwa oraz Kolbuszowa Górna.

W ramach prac, dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowo drogowym, planowana jest także przebudowa przejazdów.

Większa oferta podróży

Możliwości częstszych podróży na jednotorowych trasach z Rzeszowa do Kolbuszowej i z Rzeszowa do Strzyżowa zwiększy budowa 4 mijanek. Zapewni to lepszą przepustowość i sprawniejszy ruch na jednotorowych liniach.

Inwestycja w liczbach:

5 km nowej linii kolejowej do Portu Lotniczego Rzeszów Jasionka;

nowa stacja Port Lotniczy;

13 nowych przystanków:

  • 3 przystanki - linia 71– Rzeszów Północny, Głogów Małopolski Osiedle Niwa, Kolbuszowa Górna,
  • 4 przystanki - linia 91 – Sędziszów Młp. Wschód, Rzeszów Dworzysko, Rzeszów Północny, Rzeszów Wschód,
  • 5 przystanków - linia 106 – Rzeszów Galeria, Rzeszów Os. Dąbrowskiego, Boguchwała, Lutoryż, Żarnowa,
  • 1 na nowobudowanej linii kolejowej do Portu Lotniczego;

4 mijanki – zwiększą możliwości kursowania pociągów:

  • 2 na linii 71 – Widełka, Zaczernie,
  • 2 na linii 106 – Lutoryż, Glinin Charzewski;

5 dodatkowych peronów: Kolbuszowa, Zaczernie, Glinik Charzewski, Strzyżów nad Wisłokiem;

2 przejścia podziemne dla pieszych;

7 zmodernizowanych przejazdów kolejowo-drogowych;

9 obiektów inżynieryjnych.

Inwestycja PLK jest częścią szerszego projektu realizowanego przez województwo podkarpackie pn. Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA. [czytaj więcej]

Źródło tekstu: Plk-sa.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram