fbpx
Źródło: Facebook.com/Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej

czerwiec 2021

01

3:06:00

„Lokomotywa” – nowa wystawa stała w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie

Władze Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zapraszają do oglądania otwieranej dziś nowej wystawy stałej pod nazwą „Lokomotywa”. Inicjatywa wpisuje się w obchody Dnia Dziecka.

Wystawę zainspirowaną wierszem Juliana Tuwima “Lokomotywa” tworzy autentyczna lokomotywa parowa OKi2-27 oraz 5 krytych wagonów towarowych. Wiersz po raz pierwszy wydany został w 1938 roku. Jest znany nie tylko w Polsce, ale także daleko poza jej granicami, wyraża zachwyt poety nad rozwojem techniki.

Autor podziwia moc maszyny, która jest w stanie ciągnąć tak wiele ciężkich wagonów. Lokomotywa przypomina Arkę Noego, zawartość niektórych części pociągu jest wprost absurdalna, co ma podkreślić nieograniczone możliwości techniki - nie ma takiej rzeczy, której nie można by było przetransportować koleją.

Oprócz pasażerów lokomotywa wiezie ładunki, wśród, których znajdują się krowy, konie, banany, fortepiany, armata, dębowe stoły i szafy, słoń, niedźwiedź, żyrafy oraz mnóstwo bagaży. Wszystkich można spotkać w nowo utworzonej interaktywnej wystawie w wagonach towarowych oraz zabytkowym parowozie w jaworzyńskiej placówce.

W uroczystej inauguracji wystawy udział weźmie ponad setka dzieci ze szkół i przedszkoli z Jaworzyny Śląskiej, które pod kierunkiem artysty Dariusza Lecha wyrecytują wspólnie wiersz. Bez wątpienia wydarzenie to podkreśli nie tylko kolejowy rodowód miasta, ale także w interesujący sposób promować będzie czytelnictwo wśród najmłodszych.

Źródło tekstu: Facebook.com/Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram