fbpx
Źródło: Serwis Kolejowy

czerwiec 2021

02

2:06:23

Pod Toruniem odbył się „Rodzinny Piknik Kolejowy”

1 czerwca, w Dzień Dziecka, w podtoruńskim ośrodku „Kapitanówka” odbył się organizowany przez zespół Serwisu Kolejowego „Rodzinny Piknik Kolejowy”. Imprezę honorowymi patronatami objęli Prezydent Torunia Michał Zaleski i Urząd Transportu Kolejowego.

Wtorkowe wydarzenie, choć z towarzyszącymi mu licznymi atrakcjami, miało na celu przede wszystkim edukację najmłodszych w dziedzinie świata kolei ze szczególnym uwzględnieniem kultury bezpieczeństwa. Zapewnili to instruktorzy Kolejowej Izby Tradycji w Toruniu, kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd…” i przewoźnika kolejowego Cargo Master, a także funkcjonariusze Służby Ochrony Kolej i Policji oraz zespół ratownictwa medycznego.

To było pierwsze większe wydarzenie organizowane przez Serwis Kolejowy. Niedostatki w pogodzie rekompensowały uśmiechy dzieci, które zdecydowanie rozjaśniły tę imprezę. Na pożegnanie często słyszeliśmy że »to najlepsze miejsce!«, a szczere uznanie naszych gości jest najlepszą nagrodą! Rodzinny Piknik Kolejowy mogliśmy zorganizować m.in. dzięki zaprzyjaźnionym pracownikom i wolontariuszom sektora kolejowego, a także sponsorom, którzy naprawdę dopisali. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w stworzeniu i poprowadzeniu tej imprezy" – powiedział redaktor naczelny Serwisu Kolejowego Mateusz Wójtowicz.

Na najmłodszych i ich opiekunów czekał duży wybór atrakcji, wśród nich: prezentacja sprzętu jednostek Straży Ochrony Kolei, policji i pogotowia ratunkowego, zdjęcia na policyjnych motocyklach, prelekcje na temat pracy na kolei i bezpieczeństwa, namiot ze słodkościami czy dmuchane zamki do skakania. Na pożegnanie każdy z uczestników otrzymywał w prezencie plecak z niespodziankami, gadżety oraz kolejowy „medal”.

Robert Borkowski, dyrektor Przedszkola Niepublicznego „Tęczowa Kraina” w Lubiczu Dolnym, którego podopieczni bawili się na wtorkowym festynie, podkreślił, że „piknik przeszedł najśmielsze oczekiwania” personelu placówki.

„Jest mnóstwo atrakcji, są służby ratownicze, które opowiadają o bezpieczeństwie, są prezentacje - wszystko doskonale wyszło. Bardzo się cieszymy, że zostaliśmy zaproszeni na taką imprezę i z chęcią weźmiemy udział w kolejnych” – mówił Serwisowi Kolejowemu w czasie trwania wydarzenia Robert Borkowski.

Dużą ciekawość uczestników Pikniku wzbudził profesjonalny symulator elektrycznego zespołu trakcyjnego, udostępniony i obsługiwany przez firmę Cargo Master. Jej prezes Bartłomiej Hadzicki, który w spółce zajmuje się sprawami bezpieczeństwa w ruchu kolejowym, wskazał że urządzenie „pozwala na realne odzwierciedlenie nietypowych zdarzeń losowych, które mogą wydarzyć się podczas prowadzenia pociągu”.

„Symulator na co dzień jest wykorzystywany do szkolenia i doszkalania osób, które będą ubiegać się o uprawnienia maszynisty, ale także maszynistów, którzy wykonują swoje obowiązki prowadząc ciężkie lokomotywy, pociągi towarowe i pasażerskie. Oprócz tego, właśnie na takich imprezach jak Rodzinny Piknik Kolejowy propagujemy bezpieczeństwo i świat kolejowy, uświadamiając też, że pociąg to inna fizyka niż ruch samochodów, inne zachowanie. Pokazujemy, że pociąg zatrzymuje się nawet w odległości 1,5 km, że na to trzeba czasu, pewnego odcinka drogi, i krótko mówiąc: z pociągiem nie ma żartów. Pociągu nie słychać, słyszymy go zazwyczaj wtedy, kiedy jest już za późno. Ludzie niezwiązani z branżą kolejową często o tym zapominają” – tłumaczył Serwisowi Kolejowemu Barłomiej Hadzicki.

Współorganizatorami Pikniku były firmy Cargo Speed International, SP TECH Solutions i Przedsiębiorstwo Usług Kolejowych TENDER. Spółki wsparły inicjatywę m.in. ze względu na wagę bezpieczeństwa w ruchu kolejowym, a jak wskazał Piotr Sikorski, prezes SP TECH Solutions, „kształtowanie postawy uważności i kultury bezpieczeństwa to proces, który najlepiej rozpoczynać od wczesnej młodości”.

„Piknik kolejowy to bardzo ważna inicjatywa, skierowana właśnie do najmłodszych, która poprzez zabawę buduje wiedzę oraz odpowiednie nawyki u dzieci. To też świetna okazja, aby promować kolej i rozbudzać pasję to tej służby i zawodu. Bardzo się cieszę, że SP Tech Solutions mogło współorganizować tę imprezę i z pewnością będziemy wspierać następne wydarzenia kierowane zarówno do najmłodszych, jak i starszych odbiorców” – zapewnił Piotr Sikorski.

Inicjatywa została wsparta przez patronów i fundatorów, którzy zapewnili środki finansowe oraz inne dobra pomagające w organizacji wydarzenia:

Poniżej dostępna jest galeria z fotografiami z wydarzenia. Więcej zdjęć można zobaczyć na profilu [Facebook] „Serwisu Kolejowego”.

Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram