czerwiec 2021
04
2:06:11
Trwają zapisy na kolejne zajęcia Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego. 9 czerwca odbędą się warsztaty dla komisji kolejowych, a 10 czerwca zajęcia dotyczące prawa transportu kolejowego na poziomie Unii Europejskiej. Urząd Transportu Kolejowego zaplanował także kolejne tematy szkoleń, na które zapisy będą rozpoczynać się na tydzień przed planowanym terminem. Uczestnictwo w warsztatach ABK jest darmowe.
Szkolenie dla komisji kolejowych
Szkolenie dla członków komisji kolejowych ma na celu systematyzowanie zasad rzetelnego i efektywnego prowadzenia postępowań w sprawie zdarzeń kolejowych. Uczestnicy zapoznawani są z wymaganiami prawnymi stawianymi komisjom kolejowym w jednoczesnym zestawieniu z zasadami nadzoru sprawowanego przez Prezesa UTK.
Podczas szkolenia omawiane są najczęściej występujące problemy, błędy oraz sposoby radzenia sobie w sytuacjach spornych, wymagających szczególnej uwagi ze względu na jakość prowadzonych postępowań. Szkolenie ma na celu podnoszenie jakości pracy komisji, również poprzez wymianę doświadczeń oraz punktów widzenia.
„Zakres szkolenia dla komisji kolejowych nie zmienił się w odniesieniu do poprzednich edycji. Dlatego do udziału w warsztatach zapraszamy osoby, które nie brały udziału w poprzednich edycjach. Ze względu na duże zainteresowanie, chcemy umożliwić udział jak najszerszej grupie odbiorców. Dlatego prosimy również, by z jednego przedsiębiorstwa zapisywały się maksymalnie 3 osoby. Lista chętnych będzie weryfikowana pod względem tych dwóch kryteriów. Osoby zakwalifikowane do udziału w warsztatach otrzymają potwierdzenie udziału wraz z informacjami i materiałami na szkolenie” – zwraca uwagę w informacji dotyczącej zajęć Urząd Transportu Kolejowego.
Szkolenie z prawa UE
Szkolenie Prawo transportu kolejowego na poziomie Unii Europejskiej przeznaczone jest dla wszystkich osób zainteresowanych problematyką stosowania prawa unijnego w obszarze transportu kolejowego. Znajomość regulacji prawnych, zarówno na poziomie prawa krajowego (np. polskiego), jak i UE, jest niezbędna dla prawidłowego zidentyfikowania praw i obowiązków oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Celem szkolenia jest usystematyzowanie wiedzy uczestników w zakresie podstaw prawa Unii Europejskiej oraz źródeł prawa unijnego w obszarze transportu kolejowego.
Uczestnicy zapoznają się ze zmianami w sektorze kolei wprowadzanymi przez regulacje prawne dotyczące czwartego pakietu kolejowego. Zidentyfikowane zostaną problemy i wyzwania dla państw członkowskich i Unii Europejskiej związane ze stosowaniem tych regulacji, również z punktu widzenia uczestników rynku kolejowego.
Szkolenie podzielone jest na 2 bloki tematyczne:
Celem ABK jest kształtowanie bezpiecznego i konkurencyjnego oraz sprawnie funkcjonującego systemu kolejowego przez wyrównywanie poziomu wiedzy i kompetencji uczestników sektora transportu kolejowego. Akademia będzie również stanowić platformę upowszechniającą i wspomagającą wymianę dobrych praktyk.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Na szkolenia prowadzone w ramach Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego można zapisać się [tutaj].
Informacje dotyczące terminów i tematyki kolejnych szkoleń znajdziemy na [stronie] UTK.
Źródło tekstu: UTK/Serwis Kolejowy