fbpx
Źródło: UM Toruń/Małgorzata Litwin

czerwiec 2021

05

3:06:00

Toruń: Kolejowa Izba Tradycji na Dworcu Głównym ponownie otwarta

Kolejowa Izba Tradycji na stacji Toruń Główny po kilkumiesięcznej przerwie ponownie otwiera się dla turystów. Placówka nie przyjmowała zwiedzających z powodu pandemicznych restrykcji. Dziś od godziny 10 pasjonaci kolei mogą znów odwiedzać muzeum.

Kolejowa Izba Tradycji w Toruniu powstała w 2015 roku i pierwotnie mieściła się na stacji w Kluczykach. W obecnej lokalizacji działa od roku 2017. Jej siedziba znajduje się na terenie Dworca Głównego w Toruniu, w dawnym budynku poczty. Placówka jest prowadzona przez lokalne stowarzyszenie o tej samej nazwie.

W kolejowym muzeum można obejrzeć wiele cennych eksponatów, od lat gromadzonych przez członków stowarzyszenia, a także pozyskanych od pasjonatów i spółek kolejowych. Można m.in. usiąść za pulpitem sterowniczym lokomotywy, wcielając się w rolę maszynisty, a także zapoznać się ze sprzętem używanym na przestrzeni lat w pracy dyżurnego ruchu, konduktora czy toromistrza.

Wystawy traktują także o historii Torunia i lokalnych – również już tych nieistniejących – linii kolejowych. Poza tym w placówce można zetknąć się z dawnymi tablicami informacyjnymi, biletami – m.in. na przejazd czwartą klasą z końca XIX wieku – makietami kolejowymi, modelami pociągów czy elementami umundurowania kolejarzy.

Maciej Grzywicki z zarządu Stowarzyszenia Toruńska Kolejowa Izba Tradycji wskazuje, że władze placówki czekają na odwiedzających.

„5 czerwca o godzinie 10 budynek Izby zostanie ponownie otwarty dla zwiedzających, ale w związku z tym nie planujemy żadnych wydarzeń. Do godziny 15 każdy może przyjść i obejrzeć ekspozycje. Mamy nadzieję, że ktoś nas odwiedzi. Co i rusz ludzie pytają »czy otworzymy, czy już otwarte?«. W zeszłym roku nie zdecydowaliśmy się na otwarcie, ale teraz wracamy” – tłumaczy Serwisowi Kolejowemu Maciej Grzywicki, członek zarządu.

Do zwiedzania Izby zachęca główny inicjator jej powstania i prezes toruńskiego stowarzyszenia. Podkreśla, że to miejsce nie tylko dla pasjonatów, ale całych rodzin.

„Kiedyś, w czasie mojego dyżuru do Kolejowej Izby Tradycji przyszło małżeństwo z dzieckiem. Ich pociąg odjeżdżał za 20 minut. Dziecko było jednak tak zafascynowane, że rodzina odjechała z dworca dopiero 1,5 godziny później” – mówi nam prezes Bogumił Niewczas.

Kolejowa Izba Tradycji początkowo będzie otwarta w każdą sobotę od godziny 10 do 15, a później – w tych samych godzinach – także we wtorki. Zwiedzanie placówki jest bezpłatne.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram