fbpx
Źródło: Piotr Goszczycki/Facebook.com

czerwiec 2021

07

11:06:50

Piotr Goszczycki chce pobić kolejny rekord podróży pociągiem na jednym bilecie

Piotr Goszczycki to postać ze świata kultury i pasjonat kolei, który ma na swoim koncie sześć rekordów długości podróży pociągami na jednym bilecie. 7 i 8 czerwca, 10 lat po ustanowieniu swojego pierwszego rekordu, spróbuje pobić rekord podróży na bilecie dobowym Kolei Mazowieckich. Wyjazd o godzinie 11:20 ze stacji Warszawa Wschodnia. Plan zakłada pokonanie ponad 1300 km!

Podróżnik mówi Serwisowi Kolejowemu, że pomysł na ustanowienie pierwszego rekordu pojawił się w marcu 2011 roku. Wówczas, korzystając z biletu dobowego Kolei Mazowieckich, Piotrowi Goszczyckiemu udało się pokonać 1001 kilometrów w ciągu jednej doby. Wydarzenie odbiło się szerokim echem w mediach i wśród kolejarskiej społeczności. Po tym sukcesie rekordzista trafił do „Teleexpresowej Loży Ludzi Pozytywnie Zakręconych”.

Kolejne rekordy

Piotr Goszczycki nie spoczął na laurach i w następnych latach ustanawiał kolejne rekordy. W czerwcu 2015 roku przejechał 720 km na bilecie dobowym Kolei Śląskich. Już rok później, w lipcu 2016 roku, odbył podróż o długości 2006 km korzystając z biletu weekendowego „Podróżuj z Kolejami Dolnośląskimi”. Czerwiec 2016 to kolejny rekord – tym razem 4059 przejechanych kilometrów na bilecie weekendowym PKP Intercity.

Do ustanowienia kolejnego Piotr Goszczycki potrzebował aż 40 pociągów! W lipcu 2015 roku podróżnik przejechał 626 km korzystając z biletu dobowego Warszawskiego ZTM. Rekordzista mówi Serwisowi Kolejowemu, że dzień spędził kursując wyłącznie w granicach stolicy. Ostatni rekord pochodzi z sierpnia 2019 roku – to 906 km przejechanych na pokładach pociągów Kolei Małopolskich, z wykorzystaniem dobowego „Wspólnego Biletu Samorządowego”.

W ubiegłym roku przeszkodziła pandemia

W biciu kolejnych rekordów w roku 2020 przeszkodziła sytuacja związana z koronawirusem. Wyzwanie podjął jednak Karol Pakuła – w lipcu przejechał na pokładzie Kolei Mazowieckich 1049 km, bijąc dotychczasowy rekord o 48 km. Piotr Goszczycki mocno wspierał nowego rekordzistę w osiągnięciu tego rezultatu – obaj podróżnicy powołali nawet własny [klub sympatyków]. Obecnie rekord przejazdu na bilecie dobowym mazowieckiego przewoźnika wynosi 1242 km i nadal należy do Karola Pakuły. Jednak Piotr Goszczycki ma zamiar ustanowić nowy – i wyrusza już za moment.

„Rok 2020 nie przyniósł mi żadnych rekordów, ponieważ przez pandemię siedziałem w domu. Za to powołany został Klub Sympatyków Podróży Koleją. Kolega Karol – zainspirowany moimi rekordami – pobił mój rekord z Kolejami Mazowieckimi, a także Śląskimi” – mówi Piotr Goszczycki w rozmowie z Serwisem Kolejowym.

Ponowny atak na rekord już dziś

7 i 8 czerwca Piotr Goszczycki podejmie próbę pobicia ostatniego wyniku Karola Pakuły. Jego plan zakłada podróż o długości ponad 1300 kilometrów w ciągu jednej doby! Pasjonat podkreśla, że nie będzie to łatwe zadanie. W czasie przejazdu mogą pojawić się nieoczekiwane przeszkody, a przesiadki do innego pociągu muszą zostać dokładnie udokumentowane. Przygotowania idą pełną parą.

„Oczywiście, rozkład jazdy mam przygotowany. Jest on ważny tylko teorytycznie, gdyż w każdej chwili może się coś wydarzyć, np. jakaś awaria. Wówczas cały plan bierze w łeb. Jak przystało na podróżnika – trzeba biec dalej i na bieżąco reagować na pociągi i układać sobie przesiadki tak, aby przejechać zakładaną odległość. Ważne jest, aby udokumentować w postaci fotografii każdą przesiadkę, dla wiarygodności każdego miejsca” – tłumaczy Piotr Goszczycki.

Podróżnik podzielił się z redakcją Serwisu Kolejowego także swoimi odczuciami na moment przed wyruszeniem w trasę.

„Od ostatniego rekordu minęło prawie 2 lata. Czas pandemii, czas ograniczeń, czas codziennych obowiązków spowodował u mnie głód podróży pociągami. O ile pojedyncze przejazdy były zaspokojeniem pierwszych potrzeb, to już ułożenie planu pobicia rekordu spowodowało pragnienie większej podróży. Mam tak samo jak motocyklista, który w długiej trasie czuje prawdziwą wolność” – mówi Serwisowi Kolejowemu Piotr Goszczycki.

Honorowym patronem inicjatywy jest Rzecznik Praw Pasażera Kolei Joanna Marcinkowska. Serwis Kolejowy życzy Piotrowi Goszczyckiemu zrealizowania ambitnego planu, a pasjonatom kolei przypomina o wywiadzie z podróżnikiem, w którym opowiada w nim m.in. o powstającej antologii kolejowej „Pocztówka z podróży pociągiem”. [czytaj więcej]

Patryk Galarski


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram