fbpx
Źródło: pixabay.com/jenszhonk

czerwiec 2021

10

10:06:30

Gdańsk: Andrzej Wajda został patronem miejskiego tramwaju

Nowoczesny tramwaj Pesa Jazz Duo o numerze bocznym 1076 zyskał imię Andrzeja Wajdy – jednego z najwybitniejszych twórców w historii światowego kina. To już 70. gdański tramwaj, który ma swojego patrona – podała spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

W ceremonii nadania imienia, która odbyła się we wtorek 8 czerwca, udział wzięli m.in.  prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przedstawiciele środowiska akademickiego oraz świata kultury i sztuki. W spotkaniu uczestniczyła także żona patrona – prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda. Z wnioskiem o takie uhonorowanie Andrzeja Wajdy wystąpił pan Jacek Lindner, filmoznawca i wielki miłośnik twórczości tego reżysera. 

Jak przypomina spółka GAiT, po gdańskich torach jeździ już 70 tramwajów, które mają swoich patronów.

W Gdańsku do tramwajów dokładamy nie tylko czynnik ludzki, w postaci motorniczego, a coraz częściej pani motorniczej, ale właśnie patrona. Mam nadzieję, że wszyscy, którzy będą tym tramwajem podróżowali, może chwilę się zastanowią, jak te filmy zmieniły nasze życie. A może ci, którzy jeszcze nigdy nie mieli szansy zobaczyć filmów Wajdy, teraz po nie sięgną, bo naprawdę warto” – mówiła podczas uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Cieszę się, że Andrzej Wajda wrócił do Gdańska. Wrócił w taki sposób, który będzie służył mieszkańcom. Dla nas Andrzej Wajda, oprócz tego, że był wielkim reżyserem, pozostał w pamięci właśnie jako człowiek, który służył innym. Oby więcej takich tramwajów związanych z naszą historią, związanych z pamięcią o ludziach, o których nie możemy zapomnieć” – podkreślał Bogdan Borusewicz, Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej.

Gdańsk był ważnym miastem dla Andrzeja Wajdy

Patronami gdańskich tramwajów zostają zwykle gdańszczanki lub gdańszczanie, tymczasem Andrzej Wajda kojarzony jest głównie z Krakowem. Jednak – jak tłumaczą GAiT – twórca miał niezwykłe zasługi dla Gdańska i uhonorowanie go takim wyróżnieniem jest jak najbardziej uzasadnione. W Gdańsku debiutował jako reżyser teatralny i tam wspierał tworzenie ważnych instytucji kultury. W 2016 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska, a Uniwersytet Gdański nadał mu tytuł doktora honoris causa. Gdańsk niejednokrotnie pojawiał się na kadrach jego filmów, a wiele wątków osnutych było wokół historii nierozerwalnie związanych z tym miastem.

Związki Andrzeja Wajdy z Gdańskiem były motywem przewodnim większości wystąpień podczas wtorkowych uroczystości. [czytaj więcej]

Źródło tekstu: Gait.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram