fbpx
Źródło: Wikimedia.org/Konrad Brandel

czerwiec 2021

14

7:06:32

Warszawa: dziś obchody 176 rocznicy powstania Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej

W Warszawie odbędą się dziś uroczystości z okazji 176 rocznicy powstania królowej polskich dróg żelaznych – Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Obchody ruszą o godz. 12 na Cmentarzu Powązkowskim.

Droga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska była pierwszą linią kolejową w ówczesnym Królestwie Polskim. Łączyła Warszawę z granicą zaboru austriackiego, a pierwszy odcinek, który uruchomiono 14 czerwca 1845 roku, kończył swój bieg w Grodzisku. Jej budowa oznaczała narodziny kolejnictwa na ziemiach polskich, była momentem przełomowym w dziejach gospodarczych. Dziś mija 176 lat od tych wydarzeń.

Corocznie 14 czerwca sympatycy historii, kolejnictwa oraz przedstawiciele spółek kolejowych spotykają się przy grobie inżyniera Stanisława Wysockiego, twórcy i projektanta Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Jubileusz „Wiedenki” jest wpisany w kalendarz uroczystości nie tylko Fundacji Grupy PKP, ale i każdego kolejarza.

Fundacja Grupy PKP zaprasza na spotkanie rocznicowe, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek o godz. 12.00 na Cmentarzu Powązkowskim. Krótką chwilą refleksji i modlitwy, zapaleniem znicza oraz złożeniem kwiatów zostanie uczczona pamięć nie tylko wielkiego polskiego inżyniera, jakim był Stanisław Wysocki, pionier polskiego kolejnictwa, ale także innych kolejarzy, którzy spoczęli na Powązkach.

Miejsce spotkania zaplanowane jest przy bramie Świętej Honoraty. Po złożeniu kwiatów na mogile inż. Stanisława Wysockiego, odbędzie się spacer szlakiem grobów kolejarzy pochowanych na Starych Powązkach, zorganizowany wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Miłośników Kolei, który poprowadzi wolontariusz Fundacji Grupy PKP oraz współzałożyciel PSMK Marek Moczulski.

Uczestnicy spaceru będą mieli okazję dowiedzieć się wielu interesujących informacji na temat historii powstania „Wiedenki”, a także życia i zasług dla polskiego kolejnictwa Leona Miaskowskiego, pierwszego maszynisty, Teodora Urbańskiego, projektanta przebiegu trasy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej oraz toromistrza i późniejszego noblisty Władysława Reymonta.

Źródło tekstu: Fundacja Grupy PKP/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram