fbpx
Źródło: Railways.kz

czerwiec 2021

15

12:06:29

Nowy terminal na granicy Chin i Kazachstanu obsługuje pociągi do Europy

Na Chińsko-Kazachskiej granicy powstał nowy terminal kontenerowy, który ma zwiększyć przepustowość na Nowym Jedwabnym Szlaku. Obiekt rozpoczął już obsługiwanie pociągów towarowych z Chin do Europy – podaje International Railway Journal. Zdolność przeładunkowa terminalu to obecnie 100 tys. TEU. W przyszłości ma wzrosnąć do 700 tys.

Obiekt zajmuje 150 ha i powstał w pobliżu przejścia granicznego Kazachstanu z Chinami: Dostyk – Alashankou. Leży około 6 km na zachód od stacji przeładunkowej Dostyk w obwodzie ałmackim, która jest ważnym punktem dla całego kolejowego transportu euroazjatyckiego. Często dochodzi tam do zatorów, a nowy terminal pomoże m.in. w lepszym zarządzaniu ruchem kolejowym. Obiekt został otwarty na początku czerwca bieżącego roku. Za jego realizację odpowiada firma Dostyk TransTerminal LLP, a zarządcą obiektu jest spółka PTC Cargo LLP należąca do kazachskiego holdingu PTC.

Główny cel budowy terminalu to zwiększenie przepustowości szlaku poprzez ułatwienie przeładunku kontenerów z szyn o standardzie 1435 mm na tory o rozstawie 1520 mm. Ma to zwiększyć możliwości transportu na całej trasie Chiny – Europa. Budowa terminalu o przepustowości 100 tys. TEU, to pierwszy etap większego projektu biznesowo-przemysłowego holdingu PTC. W przyszłości, dzięki regularnej rozbudowie, zdolności przeładunkowe obiektu mają wzrosnąć do 700 tys. TEU. Grupa dąży też do utworzenia suchego portu, umożliwiającego przeładunek towarów ze statków na kolej.

PTC Cargo wskazuje, że inwestycje to odpowiedź na potrzeby spedytorów, którzy coraz bardziej dostrzegają ogromny potencjał transportu kolejowego.

„Widzimy duże zapotrzebowanie ze strony przewoźników. Pomimo pandemii koronawirusa, w roku 2020 ruch kontenerowy na szlaku Chiny – Europa wzrósł o ponad 60% w porównaniu z rokiem 2019. Od stycznia bieżącego roku ten trend się utrzymuje i nadal obserwujemy wzrost popytu na przewozy towarów koleją. Świadczy to o tym, że wielu klientów przeniosło się na kontenerowy transport kolejowy m.in. z transportu morskiego” – podkreśla dyrektor generalny PTC Cargo Shyngys Tuleushin.

Pierwsze 10 składów towarowych z Chin do Europy przejechało przez nowy terminal w pierwszy weekend czerwca. Poza przenoszeniem kontenerów, obiekt oferuje też składowanie, naprawę i formowanie składów całopociągowych. Obecnie przeładunek jest realizowany przy użyciu dwóch dźwigów kontenerowych. Trzeci ma wejść do użytku w październiku tego roku.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram